No omulīgas sveču gaismas līdz ugunsnelaimei - tikai viens mirklis

Gaidot Ziemassvētkus, katru gadu tiek stāstīts par nelaimēm, kas izcēlušās šajā laikā. Šķiet, no citu nelaimes mācība nav gūta un šogad jau izcēlušies pirmie 20 ugunsgrēki nepieskatītas sveces dēļ. 

Apgāztas, bez uzraudzības atstātas sveces un adventes vainagi ir viens no biežāk sastopamajiem ugunsgrēku iemesliem. Vidēji Latvijā 2020. gadā Valsts ugunnsdzēsības un glābšanas dienests saņēma ap 20 izsaukumiem, kur devās novērst tieši šāda veida nelaimi. Šogad ir bažas, ka statistika augs, jo ir tikai decembra sākums, bet jau ir reģistrēti pirmie 20 gadījumi.

Kā stāsta VUGD Kurzemes reģiona prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Anete Strazdiņa: “Piemēram, šajā sestdienā, kas bija, šāda veida ugunsgrēks bija Valkā, kur kaimiņš pretējās mājas logā bija pamanījis, ka ir liesmas. Izsauca glābējus un šajā vietā arī bez uzraudzības atstāta svece, blakus novietoti papīri un izcēlās ugunsgrēks. Arī sveču izraisīts ugunsgrēks bija 11. novembrī Rīgā.”

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests ReTV demonstrē, cik ātri var izcelties šāda veida nelaime - tās var būt vien pāris sekundes. Glābēji iesaka ikvienā mājsaimniecībā iegādāties ugunsdzēsības pārklāju. Ietikums ir sveces un dažāda veida kompozīcijas, kas veidotas no viegli uzliesmojoša materiāla, novietot drošā vietā - uz virsmas, kas nevar aizdegties, tā pat arī vismaz viena metra attālumā no aizkariem un arī bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamās vietās.

VUGD Ventspils daļas komandiera pienākumu izpildītājs Jānis Seņkāns norāda: “Uz adventes vainagiem un Ziemassvētku eglītēm sveces drīkst novietot tikai uz nedegošiem un stabiliem palikņiem. Nevis kā šeit ir uzskatāmi parādīts, kā nepareizi novietota svece, viņai izdegot var uzsākot degšana adventes vainaga, kas var radīt piedūmūjumu. Un no adventes vainaga var izcelties liels ugunsgrēks.”

Anete Strazdiņa vēl piemetina: “Vēl viena kļūda, ko pieļauj ir, nenoņem šo iepakojumu un dedzina svecīti ar visu šo iepakojumu. Tas arī nav pareizi un protams, ka viss no visa iepakojuma ir jāatbrīvo. Man gan nav līdzi paraugs, bet ir arī tāda želejveica sveces, kur iekšā ir ievietoti dažādi arī degtspējīgi materiāli. Un tās arī lielākoties ir domātas acu priecēšanai, bet ne dedzināšanai.”

Šogad sveču izraisītos ugunsgrēkos ir cietuši jau trīs cilvēki. Tieši ap Ziemassvētku laiku ir lielākais risks, kad var rasties ugunsnelaime, jo vainagi kā arī egles mājsaimniecībās jau ir stāvējušas un izkaltušas, kļuvušas par labu degtspējīgu materiālu. Bet Valsts ugunsdzēdzības un glābšanas dienests aicina būt piesardzīgiem visa gada garumā , jo arī jūnijā tika reģistrēts ugunsgrēks, kura iemesls bija bez uzraudzības atstāta svece un tas notika Ventspilī. Uzmanīgiem jābūt arī ar citiem Ziemassvētku rotājumu elementiem.


Foto: freepik