No 1. jūlija - jauna nodokļu aprēķinu kārtība

Par spīti prasībām no tām atteikties vai vismaz atlikt, no rītdienas Latvijā stājas spēkā vairākas izmaiņas nodokļu jomā. Tās skar gan darba devējus, gan mikrouzņēmuma nodokļa maksātājus, gan akcīzes nodokļa maksātājus. Kā tās attiecas uz autoratlīdzību saņēmējiem un citiem pašnodarbinātajiem?

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra aprēķinās, Valsts ieņēmumu dienests iekasēs. Tas ir tas, kas par jauno nodokļu iekasēšanas kārtību, kas stājas spēkā no 1. jūlija, šķiet vissaprotamākais. Lai būtu skaidrs, ko, cik un kuram turpmāk atvilks, jāizburas cauri informatīvo un metodisko materiālu kalniem un jākonsultējas ar ekspertiem. Vislielākās izmaiņas skar autoratlīdzību saņēmējus – rakstniekus, tulkotājus, mūziķus, māksliniekus un citu radošo profesiju pārstāvjus.

Izmaiņas neskar kolektīvā pārvaldījuma organizāciju, proti, aģentūru un autoru apvienību, piemēram, AKKA/LAA, autoratlīdzības saņēmējus. Ja autoratlīdzības izmaksātājs ir kāds cits, piemēram, kāda izdevniecība, par summu līdz 25 tūkstošiem eiro gadā nodokli 25% apmērā tā samaksā pati.

Ja gadā nopelnītā autoratlīdzība pārsniedz 25 tūkstošus, no ienākumiem virs šī limita saņēmējam pašam nodokļos jāmaksā 40%. Tātad, ja kāds autors gadā nopelnījis, piemēram, 30 000 eiro, no 25 000 atvilks 6250 eiro, bet no atlikušajiem pieciem tūkstošiem - divus tūkstošus. “Šis samaksātais nodoklis sadalās 80% valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas visiem tiem apdrošināšanas veidiem, kuriem ir apdrošināts pašnodarbinātais, un 20% iedzīvotāju ienākuma nodoklis,” saka Anita Jakseboga, VSAA vecākā eksperte.

Ja autoratlīdzību saņēmējs maksā nodokļus kā pašnodarbinātais vai maksā mikrouzņēmuma nodokli, tad aprēķini un maksājumi ir viņa paša atbildība. Daudz sarežģītāk, ja autoratlīdzības ir ne tikai vienīgie ienākumi, bet arī ir nelielas, nesasniedz 1500 eiro ceturksnī. Proti, no 1. jūlija stājas spēkā minimālās obligātās sociālās iemaksas. Līdz šim no autoratlīdzībām, kas nesasniedza valstī noteikto minimālo algu - 500 eiro - bija jāmaksā tikai 5% pensiju apdrošināšanai. Turpmāk šim mērķim novirzāmi 10%, un tos atvilks arī tad, ja autoratlīdzība 1500 eiro robežu ceturksnī nesasniedz. Jāpiebilst, ka par darba ņēmējiem šo naudu samaksāt uzdots darba devējiem. Ja atlīdzības lielumu spēj prognozēt trīs mēnešus uz priekšu, par nesaņemtajiem ienākumiem nodoklis nebūs jāmaksā. “Tā kā autoratlīdzības saņēmējs ir pašnodarbinātais, tad viņam ir tiesības tāpat kā jebkuram pašnodarbinātajam iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā iesniegumu, ka viņš jau prognozē, ka autoratlīdzība nesasniegs 1500 eiro ceturksnī, un tādā gadījumā viņam nebūs papildus jāmaksā šie 10% pensiju apdrošināšana,” pauž Anita Jakseboga.

Ja prognoze nepiepildās un autoratlīdzība jeb pašnodarbinātā ienākumi tomēr sasniedz vai pārsniedz 500 eiro mēnesī un 1500 eiro ceturksnī, autoratlīdzību saņēmējam jāsamaksā 31,07% un vēl 10% par ienākumiem, kas ir virs minimālās algas. Piemēram, ja autoratlīdzība mēnesī ir 800 eiro, no vismaz 500 jāsamaksā 31,07% jeb 155,35 eiro, bet no atlikušajiem 300 eiro jāmaksā 10% jeb 30 eiro. Tā nu autoram no 800 eiro uz rokas paliek 614,65 eiro. Vai ir kāds veids, kā visos šajos aprēķinos neapjukt?

“Es parasti maksāju, tikko saņemu kaut kādu naudiņu. Es labāk samaksāju avansā to nodokli uzreiz, ja es zinu, ka man būs jāmaksā tāpat, jāpiemaksā, nevis tad, kad gads beidzas, un tad man ir pārsteigums. Jo naudiņa jau parasti iztērējas, kā mēs zinām. Ātri. Līdz ar to katrs seko līdzi savām finansēm,” skaidro Lilita Beķere, Latvijas Republikas grāmatvežu asociācijas eksperte.

Papildus skaidrību par jauno nodokļu aprēķinu kārtību varot saņemt, zvanot pa Valsts ieņēmumu dienesta konsultatīvo tālruni. 


Foto: FreePik