NMPD iegādāti 47 auto, kas pielāgoti darbam divatā

Divu personu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādes sevi esot attaisnojušas. 2023. gadā tās izpildījušas 17% no visiem izsaukumiem. Tagad izveidota arī mācību programma, kurā operatīvā medicīniskā transporta vadītāji kļūs par ārstniecības atbalsta personām. Iegādāti arī 47 auto, kas pielāgoti speciāli divu personu brigādēm un aprīkoti ar modernu un mediķiem ērtāku aprīkojumu.

NMPD divu personu brigāžu izveidošana aizsākās 2015. gadā. 2018. gadā divu personu brigādes iekļautas pilotprojektā, šobrīd dienestā ir dažādu veidu brigādes, kurās strādā divas personas. Liene Plēsuma, sertificēta ārsta palīdze, strādā gan brigādē, kur ir divi mediķi, gan brigādē kopā ar autovadītāju. “Man patīk abi varianti, lai gan, protams, divu mediķu brigādē, tu vairāk – vismaz teorētiski – vari uzticēties otram mediķim, pakonsultēties, bet man patīk abi, salīdzinoši arī piemaksa ir labāka, nekā strādājot trijatā. Tas motivē, un mums ir arī darba stundas, mēs tiekam vakarā mājās, guļam savās gultās.”

Divu personu brigāžu izveide esot attaisnojusies, 2023. gadā šādas brigādes izpildījušas 17% jeb 57143 no visiem dienesta izsaukumiem. NMPD direktore Liene Cipule: “Brigādēs var braukt divi mediķi, un tās ir visstandartizētākās brigādes, bet viens mediķis un autovadītājs jeb, kā pasaulē viņus sauc, medicīnas tehniķi, viņiem ir šī īpašā programma, kuru Latvijā pašlaik tiks uzsākta. Šīs brigādes tiek izvietotas vai nu vietās ar zemu izsaukumu skaitu, lai ātrāk reaģētu, bet nebūtu jānodarbina liels personāla skaits gaidīšanas režīmā. Viņi veic arī izsaukumus ar zemāku prioritāti.”

Pateicoties divu brigāžu komplektam, izdevies izveidot sešas papildus brigādes, izveidot deviņus jaunus brigāžu punktus. Kā arī kovida laikā būtiski nesamazināt reaģēšanas ātrumu. Jaunajā programmā kalendārā gada laikā 112 operatīvā medicīniskā transporta vadītāji kļūs par ārstniecības atbalsta personām. “Vērtēju visnotaļ pozitīvi, es solījos būt pirmais šoferis, kurš ies mācīties jauno profilu. Šoferis jau mums sen vairs nav tikai šoferis, kā tas bija kādreiz. Šoferis ir vismaz atbalsts dakterim, brigādes vadītājam, ir jāmāk visu, ātri jāreaģē, kur ko padot, jāpārzina ir viss,” saka operatīvā medicīniskā transporta vadītājs Normunds Nurks.

Šodien tika prezentētas arī 47 jaunas automašīnas, kas izgatavotas speciāli divu personu brigādēm. 

Jaunais auto esot unikāls ar to, ka tā protipu uz Volkswagen Transporter bāzes izveidojuši paši mediķi, lai radītu to tieši tādu, kā tas ir vajadzīgs. Tie ir jaudīgi pilnpiedziņas auto ar automātisko pārnesumu kārbu, kas ir gan kompakti, gan spēs izbraukt arī mūsu bezceļus, kā arī aprīkoti ar ērtāku un vieglāku aprīkojumu. “Aprīkojums ir ļoti foršs mums diviem, mēs divatā varam paņemt visu līdzi, uznest uz jebkuru stāvu, pēc tam arī sniegt palīdzību,” saka ārsts Aleksejs Naglis.

Vienas aprīkotas automašīnas izmaksas ir 118 338 eiro ar PVN. Līdz ar jauno iegādi ikdienā 93% no NMPD automašīnām ir jaunākas par pieciem gadiem un ar nobraukumu zem 300 000 kilometru.