Nelegāls izaicinājums - pusaudži dalās vietnē “TikTok” ar nozagtām automašīnu ventiļu micītēm

Plaši pazīstamā vietnē “TikTok” bieži vien pusaudži tiek aicināti piedalīties dažādos izaicinājumos, kuri nereti ir ne tikai nelikumīgi, bet pat bīstami. Tagad bērni un jaunieši metušies jaunā izaicinājumā. Tā ir zādzība. 

Sociālajos medijos cilvēki dalās ar brīdinājumiem, ka jaunieši ir sākuši zagt automašīnu ventiļu micītes. Pēc komentāriem un redzētā sociālo mediju vietnē “Facebook” un “TikTok”, šis izaicinājums plaši pazīstams ir Krievijā un nu jau arī pie mums.

Kāds vīrietis agri no rīta pats bija aculiecinieks jauniešu nelikumīgajām darbībām. “Ap puspieciem no rīta. Es četros pamodos, iznācu uz balkona uzpīpēt, skatos, ka nāk četri jaunieši - divas meitenes un divi puikas, gadi 15 un ne vairāk. Meitenes bija ar velosipēdiem, puikas - bez. Viņi brauc gar manu māju un apstājās. Tūliņ iet pie mašīnas, skrūvē nost to ventili, nāk tai meitenei atpakaļ uzskrūvēt. Mums pat Lodē, Liepā, arī nesen gadījums bija, ka pie skolas stāvlaukumā stāvēja mašīna un bija “Facebook” izlikts, ka viņai visus četrus noskrūvēja,” stāsta Vitālijs Dolganovs, aculiecinieks.

 “Ja mēs runājam par jauniešu grupu, tā kā pusaudžu grupu, viņi to dara kompānijā, tad ir stāsts par vairākām emocijām - pirmkārt, piederības sajūtu, jo mēs to darām kopā ar draugiem, tad ir azarts – pieķers, nepieķers, un pēc tam attiecīgi sociālajos medijos tie var būt like, share vai jeb kas cits, kas pastiprina šo uzvedību ar uzmanību,” saka Gunita Kleinberga, kognitīvi biheiviorālās metodes terapeite.

Bērnu psiholoģijas pārzinātāji norāda - pusaudži sāk izprast sekas par nodarīto krietni vēlāk, kad pieaug. “Tur pat nav runa par to, ka mēs zogam, ka mēs bojājam cita mantu - tur nav šādas informācijas, un, ja jaunietim nav tā informācija, tad ir daļa no bērniem vai jauniešiem, kuriem spēja izprast sekas nāk tikai vēlāk. Vairāk ir pūļa ietekme vai draugu ietekme, vai sociālo mediju ietekme,” skaidro Gunita Kleinberga.

“Drošs internets” vadītāja Maija Katkovska ReTV stāsta, ka pusaudžiem šāda riskanta rīcība pamatojama ar vēlmi kļūt populāriem, viens no mērķiem ir kļūt par šobrīd aktuālo influenceri jeb ietekmeli. “Izaicinājumu internetā ir daudz un dažādu, tie ir - skriešana priekšā mašīnai, cik ātri var paspēt mašīnai gar priekšu izskriet; kanēļa izaicinājums, kur ir milzīga karote ar kanēli jānorij un kaut kas jāpasaka; žņaugšanas izaicinājums, lai it kā īpašo sajūtu dabūtu. Šo video ir daudz un dažādu, tāpat kā braukšana uz vilcieniem. Tie var būt bērniem, kuri nespēj adekvāti izvērtēt situāciju, tie var būt dzīvībai bīstami un tur ir vecāku un pieaugušo atbildība,” saka Gunita Kleinberga.

Valsts policijā par mazām zādzībām ziņojumi nonāk reti, jo šāda veida noziegums nedara lielu kaitējumu automašīnu īpašniekam, tāpēc īpašnieki neziņo policijai. Kaut arī noziegums ir niecīgs, tas nemaina, ka sekas var būt. “Jaunietim ir jāsaprot, ka, pirmkārt, var tikt sodīti viņu vecāki, tad brāziens no vecākiem ir garantēts. Otrkārt, jaunietim no vienpadsmit gadu vecuma var piemērot piespieda raksturojošus līdzekļus, kas ir nodarītā atlīdzināšana ar darbu vai materiālā ziņā, vai piespiedu darbs, vai tiek ievietots sociālās korekcijas iestādē, un no 14 gadu vecuma jaunietim var piemērot administratīvā vai pat kriminālā atbildība. Viņam jārēķinās, ka tas ir nopietns pārkāpums,” pauž Sanda Gailāne, Valsts policijas pārstāve.

Viens no šiem pusaudžiem, kurš zog ventiļus, dzīvo Jelgavā, video tika nodots Jelgavas policijas pārziņā, kur tagad tiks skaidrots notikušais un pārbaudīts redzamais.


Foto: Freepik