Nebrauc lempī! Reibumā tava reakcija atpaliek

Droši vien, ka jau esat pamanījuši jaunāko Valsts policijas (VP) kampaņu “Nebrauc lempī - reibumā tava reakcija atpaliek”. Galvenais mērķis ir likt saprast, kas notiek ar reakciju un koordināciju, ja brauc pie stūras alkohola reibumā.

VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis skaidro: “Kampaņas pamats ir pētījums, ko šogad veica VP. Par pamatu tika paņemti sešu mēnešu laikā 1500 autovadītāji izvēles veidā, kuri bija aizturēti par braukšanu reibumā un kuriem šī reibuma pakāpe bija 1,5 promiles un augstāk. Tika pētīta šo vadītāju vēsture sešu gadu garumā. 26% no šiem vadītājiem jeb 405 vadītāji sešu gadu laikā jau bija iepriekš aizturēti par transportlīdzekļu vadīšanu reibumā. Kaut gan ikdienā viņi nav ļaunprātīgi ceļu satiksmes pārkāpēji, var redzēt, ka šī tendence uz braukšanu reibumā atkārtojas.”

Pētījumā atklājās, ka šiem 405 autovadītājiem, kuri ir pieķerti sēžamies pie stūres alkohola reibumā, citu pārkāpumu, kas saistīti ar autovadīšanu, nav. Juris Jančevskis: “Pēdējo piecu gadu laikā vidējais reibumā aizsturēto skaits kopumā mums ir 3,5 tūkstoši. Divas trešdaļas no šiem ir reibumā ar 1,5 promilēm un vairāk. Tendence vedina, ka tieši šie smagie dzērājšoferi rada kopējo bīstamību ceļu satiksmē.”

25. novembrī stājās spēkā grozījumi, kas paredz kriminālatbildību. Bet lielais jautājumus, vai šai tā sasucamajai dzērājšoferu sugai kaut kas līdz? Juris Jančevskis: “Laikam jau vienmēr būs kategorija – cilvēks, kuru neietekmēs nekāda sodu pārdzība. Kamēr nesaskarsies ar to personīgi, mācības nebūs. Diemžēl tā ir. Protams, ka daudzi vadās pēc nesodāmības sajūtas: viņš ir pamēģinājis vienreiz braukt, ir izvairījies no policijas klātbūtnes un to arī turpina darīt. Ja runājam par smagajiem dzērājiem, kas ir stiprā reibumā, droši varam teikt, ka viņi pat nedomā par sekām, par sodu. Viņi to dara apzināti un nerēķinās ne ar sevi, ne ar citiem.”

Būs interesanti pavērot, kā viss attīstīsies pēc šī grozījuma maiņas. Iespējams, smago dzērājšoferu skaits samazināsies. Vai pretēji – pieaug dzērājšoferu skaits, kuri sēžas pie stūres ar mazākām promilēm. Cerams, ka turpmāk mēs mazāk dzirdēsim par dzērājšoferiem.