Nav vienprātības par lūšu medību aizliegšanu Latvijā

Latvija ir starp trim Eiropas Savienības valstīm, kur atļauts medīt lūšus, tāpēc mediju vietnē www.manabalss.lv cilvēki ir gatavi panākt, lai līdz Saeimai nonāk iniciatīva par lūšu medību aizliegumu. Līgatnes Dabas taku zvērkope Velga Vītola ikdienā baro četrus lūšus un ir par medību aizliegšanu.

Lūsis ir aizsargājams dzīvnieks gandrīz visā Eiropas Savienībā - dzīvnieka plēsēja daba un labais kažoks ir viens no medījuma iemesliem daudzās valstīs jau izsenis, tāpēc populācija strauji kritās. Pēdējo gadu laikā gan situācija ir uzlabojusies. Tikmēr Latvijā vēsturiski lūši vienmēr ir bijuši medījamie dzīvnieki un to populācija nav bijusi apdraudēta. Pašreizējā iniciatīva izskatoties pēc lētas popularitātes iegūšanas - tā mednieki. 

Haralds Barviks, Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs: “Diezgan nožēlojami ir tas, ka šādas nopietnas tēmas tiek izmantotas lētas popularitātes iegūšanai. Cilvēks, kurš iniciējis šo lietu nav ne mazākā mērā saistīts un nav mednieku saimniecības speciālists. Par nozares jautājumiem, pirmkārt, būtu jāspriež speciālistiem.” 

Jūlija vidū Latvijas Valsts kontrole izplatīja paziņojumu – lūšu skaits dažādos datu avotos krasi atšķiras. Tas dod iespēju manipulēt ar lēmumu pieņemšanu par sezonā nomedījamo dzīvnieku skaitu.

Saskaņā ar lūšu populāciju pārraudzīto institūciju Valsts meža dienestu 2018. gadā pirms medību sezonas bija ap 1600 lūšu, savukārt pagājušajā gadā – 1500. Šogad skaits pirms medību sezonas sākuma bija mazāks.

Mednieki ir vieni no lūšu populācijas un monitoringa speciālistiem, katru sezonu noteikts konkrēts medījumu skaits, kuru nedrīkst pārsniegt. Šajā sezonā tie bija 100 lūši. Ierasti lūšu medību sezona ilga četrus mēnešus, bet sākot no šī gada un arī turpmāk tā saīsināta līdz trim mēnešiem.

No 2020. gada lēmumu pieņemšanā par pārnadžu skaita novērtējumu un medību limitiem daudz lielāka loma būs pašiem medniekiem un mežu īpašniekiem. Pirms diskutēt par lūšu medību aizliegšanu Valsts kontrole aicina valstī izstrādāt un piemērot skaidrus vērtēšanas kritērijus medību atskaišu un uzraudzību sistēmā.