Nav skaidrības, cik nevakcinēto palikuši bez darba, vai viņi nenonāks “pelēkajā zonā”

Jau divas dienas kā bez darba ir daudzas personas, kuras nav vakcinējušās. Šobrīd neviena atbildīgā iestāde nevar pateikt, cik daudz šādu cilvēku ir, vai viņi varētu turpināt savu darbošanos tā dēvētajā “pelēkajā zonā”.

Pēc 15. novembra Latvijas skolās esot vairāk nekā 600 vakances, jo darba attiecības pārtrauktas ar nevakcinētiem pedagogiem, šādu informāciju apkopojusi Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība. Tas nozīmē, ka jau tuvākajā laikā šie cilvēki varētu meklēt kādas jaunas darba iespējas. Nodarbinātības valsts aģentūrā ReTV Ziņām stāsta, ka novembra sākumā bezdarba līmenis valstī bija vien 6%, kas ir pat par 1,4 procentpunktiem mazāks nekā pērn. “Ja skatāmies šobrīd pēc operatīvajiem datiem, kad ir pagājušas nedaudz vairāk kā 16 dienas, šobrīd ir 6,2%, bet mēs nevaram noteikti pateikt, mums nav pieejamas informācijas par klientu, vai viņš ir vakcinējies vai nav. Kā arī nav informācijas par to, kāda iemesla dēļ klients palicis ir bez darba, vai tas tādēļ, ka nav vakcinējies, vai cits iemesls,” saka Signe Bierande, Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāve. 

Tikmēr Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija liecina, ka nodarbināto vidu vakcinācijas aptvere sasniegusi 86%. “Vakcinācijas aptvere darbinieku vidū strauji aug, prieks to redzēt, pretī būs daži, kas izvēlēsies palikt pie saviem principiem. Bet tā ir maza margināla daļa, tā neatstās nopietnu ietekmi uz darba tirgu Latvijā,” pauž Dace Zīle, Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja.

Ekonomikas ministrijas dati gan liecina, ka no 18. oktobra līdz 13. novembrim bezdarbnieka statusu ieguvuši 8317 iedzīvotāji, no tiem 48% bijuši vakcinēti, bet 53% - nevakcinēti. Tikmēr “CV-Online Latvia” personāla atlases uzņēmuma pārstāvis Kaspars Kotāns ReTV Ziņām pastāstīja, ka pagaidām vēl pāragri spriest, cik liela būs nevakcinēto personu interese par jaunām darba iespējām, taču tagad vērojams, ka darba devēji privātajā nozarē cīnās par katru darbinieku.

Kotāns paskaidro, ka bez darba palikušās vakcinētās personas nākotnē varētu strādāt nozarēs, kur nav nepieciešams kontakts ar klientiem, darbu var veikt attālināti. “Tas var būt IT, pārdošana, zvanu centri, konsultācijas, dažādas nozares.”

Novembra sākumā vietnē “Facebook” tapusi domubiedru grupa “Darbs nevakcinētajiem”, apvienojot ap 9,4 tūkstošus dalībnieku. Šeit lasāmi dažādi nevakcinētu personu darba meklētāju sludinājumi. Piemēram, iespējas piepelnīties meklē pedagogi, tirdzniecības darbinieki. Šajā grupā kā labākās darba iespējas nevakcinētām personām klātesošie apspriež darbu tiešsaistes vidē, piemēram, sniegt kādus finanšu pakalpojumus. Taču kā īpaši ienesīgu darbu daudzi izceļ tīkla mārketingu jeb dažādu kosmētikas produktu, uztura bagātinātāju un citu preču izplatīšana.

Nevakcinētām personām tiek piedāvāta iespēja doties peļņā arī uz ārvalstīm, piemēram, strādāt celtniecībā Somijā vai par namiķi Zviedrijā, Norvēģijā. Tikmēr citi nevakcinētie attīsta savus hobijus, piedāvā iegādāties pašu rokām gatavotus svētku apsveikumus, kādus citus darinājumus, kā arī apsver iespēju jau pavasarī pievērsties dārzkopībai.

Nevakcinēto personu darba meklējumi iezīmē vēl kādu tendenci, ka daļa no šiem cilvēkiem jau tuvākajā laikā varētu nonākt “pelēkajā ekonomikas zonā” un nemaksāt nodokļus. Tādu iespēju pieļauj arī “CV-Online Latvia” pārstāvis.

Tiesa gan - tie, kuri vakcinācijas procesu uzsāka līdz 15. novembrim un sadarbspējīgu sertifikātu iegūs līdz 15. decembrim, var turpināt pildīt darba pienākumus gan publiskajā, gan privātajā sektorā, ik pēc trim dienām par saviem līdzekļiem veicot Covid-19 testu. 


Foto: Freepik