Muzeju nakts jau šosestdien. Nakts tēma – radīšana

Pēc dažām dienām, piedaloties Eiropas muzeju naktī, arī pie mums Latvijā durvis apmeklētājiem vērs muzeji un sabiedriskās dzīves organizatori. Kultūras ministrijā atklāj, ka šogad pieteiktas vairāk nekā 244 programmas visā Latvijas teritorijā. Tas esot rekordliels skaits. Kā muzejos gatavojas sestdienas pasākumiem?

Modernās dzejas aizsācēja Eduarda Veidenbauma memoriālais muzejs “Kalāči” Muzeju naktī piedaloties jau kopš tās pirmsākumiem un ar savu programmu neizpaliek arī šogad. “Ir bijis ne tikai dzejnieks, kurš ir bijis apbrīnojams un iedvesmojošs ar savu personību. Tāpat Veidenbauma ģimene, kura saimniekoja šajās mājās, bijuši ļoti labi saimniekotāji, tāpēc arī par šo mēs stāstam šeit “Kalāčos”,” saka Eduarda Veidenbauma muzeja “Kalāči” vadītāja Andra Ķīse.

“Kalāči” gaidāmajam pasākumu vakaram un naktij esot gatavi – Veidenbaumu ģimenes 19. gadsimta lauku sētā kuratores pavadībā būs skatāma jaunā ekspozīcija “Vairāk gaismas”, gaidāms koncerts, Rīgas mākslas un mediju tehnikuma audzēkņu izstāde, augstskolas studentu veidotas īsfilmas, bet pagalmā – dzīvo fotogrāfiju darbnīca, zāļu tēja un sadziedāšanās. Ķīse: “Protams, pēdējā nedēļā tīri organizatoriski jautājumi: lāpas, sveces, teritorijas sakopšana, vēl kāds līgums noslēdzams. Tīri tādas praktiskas lietas, kas nav parāk stresaini, bet nu katrs pasākums nāk ar savu stresiņu.”

Latvijas Muzeju biedrības valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde saka: “Pēc būtības visiem muzejniekiem pieredze ir, ka maijs ir tas saspringtais laiks. Mēs šo programmu parasti sagatavojam jau martā, mēs zinām, kas mums būs, bet, protams, tā pēdējā nedēļa būs visaktīvākā, kad jāiekārto telpas, jāsaplāno, varbūt kāds mūziķis vēl jāsazvana.”

Ik gadu gadu naksnīgos kultūras pasākumus vieno kāda tēma. Šoreiz muzeju un citu organizāciju vadmotīvs ir “radīšana”. Kultūras ministrijas pārstāve Lita Kokale stāsta: “Ietver tas sevī gan jaunradi, gan atjaunotni, gan atjaunošanu, arī dzīves uzlabošanu un dažādu lietu atjautīgu pārveidošanu. Katra muzeju komanda, vadoties pēc šīm norādēm, izveido kādu īpašu programmu. Ir muzeji, kas neatver visu pamatekspozīciju, bet, piemēram, nodrošina radošas darbnīcās bērniem. Ir tādi, kas izveido speciālus pasākumus ārpus muzeju telpām, piemēram, muzeja dārzā.”

Grīnvalde: “Kādā muzejā piedāvās radīt šos te arheoloģiskos traukus no dzelzs laikmeta, kādā citā stāsts ir par ezera pērlēm – kā tās var atrast, kā var rotaslietās rakstīt. Piemēram, Madonas muzejā pie mums ir, ka muzejs vispār ir tā vieta, kur mēs rodam iedvesmu – ar franču mūziku un koncertu.”

Kopš 2008. gada, izņemot kovida ierobežojumu laiku, Muzeju naktis apmeklējot aptuveni 250 000 cilvēki. Domājams, ka šogad apmeklētāju skaits varētu būt lielāks, jo piedāvājums esot daudzveidīgs un plašs. Jāpiemin, ka ar pasākumiem, kas norisināsies visā Latvijā, var iepazīties tīmekļvietnē – “latvia.icom.museum.lv”.