Muzeji pandēmijas laiku pārdzīvojuši salīdzinoši mierīgi

Vīrusam ir labā un ļoti sliktā puse - norāda ReTV Ziņu aptaujātajos muzejos. Personāls bez darba nav palicis, bet pārprofilēts uz citām nodaļām. Cēsu vēstures un mākslas muzejā aizvadītajā gadā samazinājušies muzeja ieņēmumi par ceturtdaļu, lai gan apmeklētāju skaits bija audzis.

“Pagājušā gada vasarā jūlijā mums bija lielākais apmeklētāju skaits aģentūras pastāvēšanas vēsturē, pat rekordu mēnesis. Cenšamies sabalansēt visas darbības. Jā, ziemas periods bija sarežģītāks,” pauž Cēsu kultūras un tūrisma centra direktore Andra Magone.

Muzeja ieņēmumi pērn (salīdzinājumā ar 2019. gadu) samazinājās par teju 34 tūkstošiem eiro. Savukārt apmeklētāju skaits samazinājās mazliet vairāk par 20 tūkstošiem. 

Andra Magone: “Mēs aktīvi strādājam uz digitālām formām. Izstādes, kuras nevarējām parādīt, pie tām aktīvi strādājam, digitalizējuši. Latvijā pirmais muzejs, kurš pirmais izdomāja pedagoģisko programmu.”

Mazsalacas muzejā darba sezona sākas maija vidū un noslēdzas oktobrī, tāpēc lielus zaudējumus šī iestāde nav piedzīvojusi. Drīzāk trīs iestādes darbiniekiem nācies strādāt vēl vairāk. Muzeja apmeklētība 2019. gadā, salīdzinot ar aizvadīto gadu, ir par 774 cilvēkiem mazāk.

Vija Rozenberga, Mazsalacas muzeja direktore, atzīst: “Cilvēki ļoti daudz tīra savus šķūnīšus un nes mums visādus priekšmetus – papildinās krājums, papildinās darbs, papildinās darbs pie sagatavošanas, lai varētu kā muzejisku priekšmetu novietot.”

Par finansiālo pusi muzejā īsti nesatraucas, jo tas ir pašvaldības paspārnē. Taču neiegūtie ieņēmumi ir 500 eiro apmērā visas sezonas garumā.

Arī Latvijas Muzeju biedrībā atzīst, ka situācija grūtāka tiem muzejiem, kuriem lielāko daļu ieņēmumu veido no pārdotajām biļetēm. Kultūras ministrs Nauris Puntulis iepriekš pieļāvis, ka muzeji varētu atvērties pēc divām nedēļām, taču biedrībā saka – tāpat jābūt rezerves plāniem.

Zane Grīnvalde, Latvijas Muzeju biedrības vadītāja, pauž: “Muzejiem jābūt gatavam plānam A un B. Arī nākotnē būs brīži, kad muzeji būs atvērti un būs ciet. Jābūt gatavam piedāvājumam - hibrīdveida pasākumi, plānot apgūt teritorijas pie muzeja.”

Privātajā aptiekas muzejā ReTV Ziņām Ugalē atzina, ka pašlaik notiek eksponātu papildināšanas darbi no blakus vairs jau nestrādājošās aptiekas. Savukārt velo muzejā Saulkrastos paralēli eksponātu izrādīšanai tiek remontēti velosipēdi, un no šīs nedēļas iedzīvotājiem ir pieejama arī noma.


Foto: unsplash.com