Militārajā bāzē godina kritušos un vāc ziedojumus bojāgājušo ģimenēm

Novembris ir patriotu mēnesis. Ādažu militārajā bāzē to tradicionāli atzīmē ne vien 11. un 18. novembrī, bet arī ar skrējienu “Dzelzs vīri” un karavīru naktī, pieminot misijās dzīvību zaudējušos ierindas biedrus. 

Kaut gan karavīri izturību trenē ikdienā, skrējiens “Dzelzs vīri” ir īpašs, jo pirms starta tiek vākti ziedojumi kritušo dienesta biedru ģimeņu atbalstam. Arī pats skrējiens notiek ar domu par tiem, kuri zaudējuši dzīvību. Sauszemes spēku mehanizētās kājnieku brigādes kapelāns Oļegs Jermolājevs saka: “Arī skrienot mēs domājam par savu aicinājumu, par to, ka tas nav tikai sportisks pasākums. Tas ir pasākums, kura laikā mēs domājam par savu šodienas aicinājumu sargāt mūsu valsti. Lai sargātu, jābūt gatavam gan fiziski, gan morāli. Arī emocionāli, vērtību kontekstā.” 

Skrējiens norisinās dažādās distancēs ar vai bez ekipējuma, un šis pasākums ir viens no retajiem, kuros plecu pie pleca piedalās gan ierindas karavīri, gan komandieri, gan vietējie, gan sabiedrotie no Polijas, Slovākijas, Itālijas, Spānijas un Kanādas. 

Maršruti ir 25 un 13 kilometru garumā, tie vijas gan pa tanku ceļiem, gan mežā. Kaut gan uzvarētājiem tiks medaļas un skrējēju vidū ir sāncensība, svarīgs un noturīgs ir arī biedriskums un komandas gars. Un tad jau arī klāt finišs. 

Sauszemes spēku mehanizētās kājnieku brigādes komandieris Sandris Gaugers: “Tas skrējiens ir svarīgs ar to, ka ir iespēja pabūt pašam ar sevi un padomāt par to, ko mēs darām un kāpēc mēs to darām. Un kādas tam var būt, dažreiz ir konsekvences. Kā piemiņas pasākums, lai atcerētos karavīrus, kurus esam zaudējuši, manas paaudzes cilvēkiem ir svarīgi, jo mēs viņus visus personīgi zinām.” 

Drīz pēc uzvarētāju apbalvošanas sākas šīs dienas emocionāli piesātinātākā daļa. Tā ir karavīru nakts, kurā, klātesot kritušo ģimenēm un augstām amatpersonām, piemin misijās bojāgājušos. Jāatgādina, ka arī piemineklis izveidots par pašu karavīru saziedotiem līdzekļiem.