Militārā bāze gatava uzņemt jauniņos

Lai mazinātu bažas un aizspriedumus, kas daudziem saistās ar valsts aizsardzības dienestu, Nacionālie bruņotie spēki ReTV ļāva ielūkoties Sauszemes spēku Ādažu militārās bāzes “saimniecībā”: kazarmās, darbnīcās, sporta bāzē un ēdnīcā. 

Ādažu militārā bāze ir kā neliela, blīvi apdzīvota internacionāla pilsētiņa ar plašu infrastruktūru – darbnīcām, noliktavām, kazarmām u.tml. Te gatavojas uzņemt ap 100 valsts aizsardzības dienesta kareivju. “Būtībā dienas režīms šiem karavīriem būs pielīdzināms augstas klases sportistiem. Mēs nodrošināsim viņiem režīmu, disciplīnu, pārtiku atbilstoši noteiktajiem standartiem,” stāsta pulkvežleitnants, Operatīvās un plānošanas pārvaldes priekšnieks Oskars Lejnieks. 

“Mēs centīsimies viņus nespiest vairāk par 12 istabiņā, kas ir atbilstoši likumiem un reglamentiem. Katram karavīram ir sava gulta, skapis vēl viens skapis, ja ir nepieciešamība. Tā doma ir – kad karavīrs nāk uz dienestu, viņš šeit atnāk, pārģērbjas, uzvelk formu un pavada šeit lielāko dienas daļu, ja nav apmācība, protams,” pauž virsseržants Pēteris Muižnieks. 

Valsts aizsardzības dienesta karavīru ikdiena nekādi neatšķiršoties no profesionālā dienesta. Apstākļi nav salīdzināmi ar situāciju armijā padomju laikā vai pat pirms Latvijas pievienošanās NATO, vērtē militāristi. Kārtība kazarmās jāuztur iemītniekiem pašiem, bet brīvo laiku var pavadīt treniņos sporta kompleksā. “Ir speciālie fiziskie vingrinājumi, ko karavīri izpilda poligonā, trenējas lauka apstākļos, bet šeit tas viss ir diezgan civili, jā,” stāsta sporta centra vadītāja vietnieks Edgars Erts. 

Kareivji iestiprinās militārās bāzes ēdnīcā, kur pavāri izdabā gan visēdājiem, gan veģetāriešiem un pat gardēžiem. Ēdnīcā ieturēties varēja arī ReTV, bet netālu no poligona – pagaršot kaujaslauka uztura jauno, uzlaboto versiju, kas ieviesta pavisam nesen. 

 Konservbundža bija jāsilda uz spirta liesmiņas, bet jauno pārtiku uzsilda ūdenī, kas sakarst ķīmiskas reakcijas rezultātā. 

Valsts aizsardzības dienestu iecerēts ieviest jau no nākamā gada sākuma; pirmajā iesaukumā janvārī būs vienīgi brīvprātīgie – plānots, ka kopumā ap 500 jauniešu vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Dienesta ilgums būs gads, ietverot vienu atvaļinājuma mēnesi.