“Mēs to nelaidīsim “gar ausi”.” Vietalvā bažas par rūpnīcas paplašināšanās plāniem

Piesardzīgu vietējo iedzīvotāju reakciju Aizkraukles novada Vietalvā izraisījis uzņēmēju plāns paplašināt pašlaik darbojošos dzelzceļa gulšņu ražotni, ierīkojot arī nolietoto gulšņu dedzināšanas infrastruktūru. Projekts atrodas sākumposmā, līdz gada vidum veiks ietekmes uz vidi novērtējumu, pēc tam sekos publiskā apspriešana un lēmums pašvaldībā, vai piekrist projekta realizācijai.

Vietalvas pagasts atrodas 137 kilometru attālumā uz austrumiem no Rīgas. Salīdzinoši mazapdzīvotā teritorija ir bagatīgi klāta lielām mežu platībām. Pēc administratīvi teritoriālās reformas tas ir daļa no Aizkraukles novada. 

SIA “Taka M” šobrīd Vietalvas pagastā veic dzelzceļa koka gulšņu impregnēšanu un ražošanu, kā arī dzelzceļa sliežu remontu. 2017. gadā uzņēmums pabeidza modernas ražošanas ēkas būvniecību, bet šobrīd vēlas paplašināt kompāniju ar jaunu 300 kvadrāmetrus lielu cehu, kurā šķeldotu un dedzinātu nolietotus dzelzceļa koka gulšņus. “Dedzināšanas tehnoloģijas ražotāji apgalvo, ka, izmēģinot pusgadu Rīgā, gulšņi pilnībā izdeg tajā temperatūrā. Paliek viens procents pelnu,” stāsta Genādijs Jeršovs, SIA “Taka M” ražošanas direktors.

Aizkraukles novada pašvaldībā, kurā vērsusies “Taka M”, stāsta par pašreizējo notikumu attīstību saistībā ar iecerēto ražošanas paplašināšanu, solot, ka tiks vērtēts gan iedzīvotāju, gan uzņēmēja viedoklis. Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Zālītis: “Mēs esam tikai pašā procedūras sākumā. Pašvaldība viennozīmīgi skatīsies iedzīvotāju intereses un arī uzņēmēju intereses, jo šis ir viens no lielākajiem uzņēmējiem, darba devējiem tieši Vietalvas pagastā, tāpēc šis jautājums mums būtu jāapskata no visām pusēm.”

Procesa turpinājumā Vides pārraudzības birojs sešu mēnešu laikā veiks ietekmes uz vidi novērtējumu, bet šī gada rudenī notiks vēl viena sabiedriskā apspriešana. Tikai pēc tās pašvaldība var lemt – ļaut vai neļaut uzņēmuma darbības paplašināšanu.

Aizkraukles pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Andris Zālītis norāda, ka šobrīd notikusi tikai sākotnējā sabiedriskā apspriešana, kuras rezultātā visas puses iesniegušas savus priekšlikumus. Savukārt uzņēmuma sākotnēji sniegtā informācija nav bijusi pietiekami detalizēta. “Es uzskatu, ka uzņēmums varēja būt jau pirmajā reizē plašāk sagatavojis informāciju un iedzīvotājam izstāstījis – šādi, šādi un šādi. Pilnīgi iespējams, ka mums būtu mazāk emociju un mēs ātrāk nonāktu pie rezultāta.”

Plānots, ka gadā sadedzinās 20 tūkstošus tonnu ar ķīmiskām vielām piesūcinātus nolietotos koka gulšņus. Ilvars Jermacāns, kurš dzīvo Vietalvas pagasta “Salēniešos”, iezīmē savas bažas iecerētā projekta saistībā. “Tas nav apjoms, kuru varētu salīdzināt ar mūsu viensētu viesistabas kamīniem. Tas ir pilnīgi cits apjoms. Lai mēs varētu saprast, četras megavatstundas jaudas. Tas varētu būt, rēķinot uz vidēju 70 kvadrātmetru trīsistabu dzīvokli, tur varētu vairāk kā tūkstoš dzīvokļus apkurināt tajā jaudā.”

Vietalvieši, kuri projekta apturēšanai vietnē “manabalss.lv” savākuši aptuveni 600 parakstus, nedomā pasīvi noskatīties notiekošajā. Vietalvas pagasta “Salāniešu” iedzīvotājs Ilvars Jermacāns: “Mēs to nelaidīsim tā “gar ausi”, mēs neviens pateikuši tādu galējo “stop” līdz galam. Mēs, pirmkārt, vēršam uzmanību, ka tas ir objekts, kas nopietni var ietekmēt mūsu vidi, mūsu pagastu, mūsu ēkas, un mums ir žēl, ka pašvaldība ir diezgan konkrēti nosliekusies tikai vienā virzienā, neredz iedzīvotāju intereses.”