Mēs patiesībā katru dienu improvizējam

Aija Iesalniece ir profesionālās izaugsmes trenere jeb sertificēta supervizore ar maģistra grādu vadības psiholoģijā. Dzimusi vaidaviete, kā saka pati, pārāk ilgi dzīvojusi Rīgā. Pagājušajā vasarā ar ģimeni atgriezusies dzimtajā pusē. “Es vēl nevaru saprast – esmu vaidaviete vai valmieriete. Tā kā dzimu Vaidavā un augu, tad man ir Vaidavas saknes, tomēr tagad dzīvošu Valmierā. Apkārtējiem pilsētniekiem es saku – Valmiera. Viņi par Vaidavu nenojauš. Valmieriešiem es saku, ka es esmu vaidaviete. Kad teicu savai pasniedzējai, gāju biznesa kursos, Gina Mate ir valmieriete. Viņa man saka, ka valmierieši jau svešos nepieņem, es nezinu, kā tev būs atgriezties. Pagaidām kaut kā pieņem, viss kārtībā, bet ir interesanti būt atpakaļ.”

Ar dažādu metožu un refleksijas palīdzību Aija ļauj cilvēkiem atklāt savu potenciālu un saprast, kāpēc viņi dara to, ko dara. “Es palīdzu cilvēkiem būt drosmīgiem un par sevi pārliecinātiem. Katram profesionālim droši vien ir savas metodes. Es meklēju savējās. Es traki ilgu laiku būvēju savu karjeru dažādu līmeņu vadībā, biju augstākā līmeņa vadītāja starptautiskā uzņēmumā. Tad es kaut kādu brīdi meklēju, kas ir tas, ko man gribas darīt pa īstam. Un es sapratu, ka man tā kaisle ir palīdzēt justies citam forši, labi, drosmīgi.”

Tā nu izaugsmes trenere uzdūrusies jaunai metodei, kādu Latvijā vēl nepazina – pielietojamā improvizācija. Martā šo improvizācijas mākslu Aija sāka pasniegt Vaidavā un jaunatnes centrā “Vinda”. “Nosaukums ir līdzīgs manai grāmatai “Improvizē savai izaugsmei”. Mēs spēlējamies ar improvizācijas metodēm, iepazīstam šo improvizātoru domāšanas veidu, lai viņi varētu to pēc tam pielietot savā ikdienā tur, kur katram vajag. Un katra nodarbība ir kādai konkrētai tēmai.”

Nodarbību laikā dalībnieki izspēlē tās pašas metodes un tehnikas, kuras izmanto improvizācijas teātra aktieri. “Es dodu šīs spēles cilvēkiem grupās vai individuāli, lai viņi spēj saprast, kāpēc viņi dara tā, kā viņi dara. Tur nevar notēlot, tur vienkārši noreaģē. Tev ir vai nav stresa, tev ir vai nav bail. Tu vai nu zini, vai nezini, ko pateikt, lai palielinātu to savu iekšējo drošības kapacitāti un izmantotu savu kruto prāta jaudu, kas viņos ir jau iekšā.”

Aija stāsta, ka šīs prasmes visnoderīgākās ir situācijās, ar kurām cilvēki sastopas pirmo reizi. Un tādas mūsdienās netrūkst. “No rīta, kad mēs pamostamies, mums jau liekas, ka visa diena ir saplānota – ne velna. Mēs patiesībā katru dienu improvizējam, jo es nevaru zināt, kādā garastāvoklī pamodīsies mans dzīvesbiedrs, vai man gadījumā kaķis nebūs izdarījis to, ko viņš nevar darīt, kas notiks pa ceļam, uz darbu ejot, kas ar kolēģiem notiks… man visu laiku ir jāimprovizē.”

Savas zināšanas vaidaviete apkopojusi arī grāmatā. Tā ir pirmā grāmata Latvijā par pielietojamo improvizāciju. Tās galvenais uzdevums – pastāstīt, kā ikviens var izmantot improvizācijas metodes, lai kļūtu drosmīgāks, ietrenētu pacietību un virzītos pretī saviem mērķiem.

No autores sagaidāmas vēl divas grāmatas, kuras, starp citu, tiek rakstītas vienlaicīgi. “Vadītājs bez plāna” būs kā rokasgrāmata vadītājiem brīžos, kad viss iet šķērsām, savukārt otra domāta tiem, kas vada mācības.