Meklē risinājumus, kā organizēt mācību darbu pēc 15. novembra

Pēc mēneša spēkā stāsies jaunie Ministru kabineta noteikumi, kas paredz, ka izglītības iestādēs strādāt varēs tikai cilvēki ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem. Pašvaldībās apsvērtie varianti, kā aizpildīt nevakcinēto cilvēku vietas, ir visai līdzīgi. Stundas tiešsaistē, ko viens pedagogs vada vienlaikus vairākām klasēm vai pat skolām, bet bērnudārzos paredzēts proporcionāli mainīt skolotāju un skolotāju palīgu skaitu grupiņā.

 Ir pēdējais darba dienas rīts pirms rudens brīvlaika, un skolēni labā noskaņojumā dodas uz savu mācību iestādi. Ķekavas vidusskolas direktorei gan prātā pavisam cits datums - 15. novembris, kad izglītības iestādēs spēkā stāsies prasība par vakcinācijas sertifikātiem. “Kopumā uz šo brīdi darbu no 15. novembra nevarēs turpināt astoņi skolotāji. Viņi mani ir mutiski informējuši, ka negrasās uzsākt vakcināciju. Viens ir gatavs rakstīt atlūgumu, bet pārējie pedagogi atlūgumu rakstīt negatavojas,” skaidro Sandra Pugovka, Ķekavas vidusskolas direktore.

Izsludinātais vakanču saraksts gan ir krietni garāks, jo visas štata vietas neesot bijušas aizpildītas arī pašreiz. Prieks gan esot par to, ka vairāki cilvēki ir pieteikušies darbam Ķekavas vidusskolā, tomēr būšot jāmeklē arī citi risinājumi. Klašu apvienošana gan nederēšot, jo skolēnu skaits ir pārāk liels, tāpēc vairāk tiekot domāts par skolotāja darbu tiešsaistes platformā vienlaikus ar vairākām klasēm. “Patiesībā skolotāji jau pašreiz tā strādā, ja atrodas karantīnā. Mums ir arī viens skolotājs, kurš šobrīd atrodas ārzemēs mācību atvaļinājumā, un arī ir izteicis gatavību šādā veidā palīdzēt. Tas arī ir risinājums,” saka Sandra Pugovka.

 Kopumā Ķekavas novada skolās vakcinācijas sertifikāta trūkuma dēļa darbu varētu atstāt 32 pedagogi.

Ķekavas novada bērnudārzos no 15. novembra trūks 17 pirmskolas skolotāju, četri skolotāju palīgi. Pašvaldībā skaidro, ka grupiņas slēgtas netikšot, bet grupu apvienošana vai darba laika maiņa gan neesot izslēgta. Pašreiz gan tiekot izskatīta iespēja piesaistīt cilvēkus no aukļu dienesta. “Otra versija ir privātiem bērnudārziem deleģētās grupas, kurās nav 100% piepildījums, uz kurām mēs varētu deleģēt un novirzīt grupiņas. Kā trešo variantu - mēs mainītu to uzsvaru, ka būtu viena audzinātāja un divas vai trīs auklītes,” pauž Juris Žilko, Ķekavas novada domes priekšsēdētājs.

Līdzīga situācija arī Jelgavas valstspilsētā, kur pašreiz bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta esot 33 skolu pedagogi un divdesmit pirmskolas darbinieku. “Tiem skolotājiem būs pārslodze, kas jau šobrīd strādā skolā. Piemēram, matemātika, latviešu valoda. Būs skolotāji, kuriem būs jāmāca attālināti no vienas skolas, kam var pieslēgties vairāku skolu bērni. Tas ir tāds optimistiskais risinājums,” atzīst Gunta Auza, Jelgavas izglītības pārvaldes vadītāja.

Apkopotu datu, cik vakances pēc 15. novembra būs pirmskolas izglītības iestādēs visā Latvijā, pašreiz nav ne Izglītības un zinātnes ministrijai, ne Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībai.


Foto: Freepik