Mednieki iesaistās valsts aizsardzības mācībās

Jau pirms pieciem gadiem Latvijas Mednieku savienība un Aizsardzības ministrija noslēdza vienošanos par sadarbību, lai mednieku prasmes izmantotu arī valsts aizsardzībā. Krievijas sāktais karš Ukrainā sadarbības formu pilnveidojis. Medniekiem tiek rīkotas vairāku dienu visaptverošas valsts aizsardzības mācības. Pirmās no tām rīkoja Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde militārajā poligonā “Mežaine”. Uz tām pulcējās mednieki no dažādiem medību kolektīviem. 

Nedaudz līdzīgi kā medībās – vispirms mednieku grupa izvietojas gar meža malu, bet pēc tam dodas iekšā. Uzdevums gan militārs pēc dažādām pazīmēm atrast te paslēpušos svešiniekus, sastaptos uzrunāt un noskaidrot atrašanās iemeslus. Laiks ierobežots un atrast izdodas vienu no sešiem.

Arī citi praktiskie uzdevumi prasa veiklību un koncentrēšanos – iekļūt ēkā ne pa galvenajām durvīm, kas var būt mīnētas, bet apakšzemes komunikācijām, likvidēt pretinieku grupu. Tā kā tur iefiltrējies arī kāds no savējiem, tad tas jāatpazīst, lai nenokļūtu pa ķērienam lodei.

Kad pirms vairākiem gadiem stājās spēkā grozījumi Nacionālajā drošības likumā, kas paredzēja kara, militāra iebrukuma vai okupācijas laikā atļaut izrādīt bruņotu pretestību, par valsts visaptverošo aizsardzību interesei izrādīja arī Latvijas Mednieku savienība, pamatojoties uz to, ka tas ir vērienīgs resurss, kas var palīdzēt valstij – tie ir ap 22 000 cilvēku, kuriem ir ap 57 000 medību ieroču. 2017. gadā savienība ar Aizsardzības ministriju noslēdza vienošanos par sadarbību, līdz šim tie galvenokārt bija tālšaušanas pasākumi Ādažu poligonā.

Karš Ukrainā parādīja, ka nepieciešams apgūt vairāk militāro iemaņu, tāpēc Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde pirmo reizi organizēja divu dienu apmācības medniekiem, kurā bez jau minētajiem uzdevumiem bija arī medicīna un teorija. Latvijas Mednieku savienības valdes loceklis Jānis Zandbergs: “Cilvēki, kas ir mednieki, var iesaistīties Zemessardzē kā atbalstītāji. Iesniedzot attiecīgas formas iesniegumu, viņiem regulāri tiek sūtīta informācija par šāda veida nodarbībām arī nākotnē. Ar viņiem strādās. Krīzes situācijās, dažādās civilās aizsardzības situācijās viņi var tikt. Es domāju, viņi arī tiks iesaistīti problēmsituāciju risināšanā, novēršanā. Galu galā mēs visi esam Latvijas pilsoņi, tas, ka viens valkā formu, viens vada uzņēmumu, viens strādā par ārstu, skolotāju, tas nesamazina nekādā veidā atbildību pret savu valsti.”

Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris, pulkvedis Andris Rieksts: “Tas ir liels potenciāls, ko varam iesaistīt. Ja skatāmies no visaptverošas valsts aizsardzības – katrs apmācītais cilvēks, kas ir gatavs krīzes gadījumā iesaistīties par valsti, ir tikai pluss.”

Mednieku iesaistīšanās visaptverošā valsts aizsardzībā ir brīvprātīga.


#SIF_NVZ2022