Mediķi: vīrusa dēļ mirušas divas grūtnieces, bojā gājuši arī mazuļi

Bērna laišana pasaulē ir gaidīts un priecīgs notikums, tomēr pandēmijas laikā tas ir arī papildus risks, kas topošajai ģimenei jāuzņemas. Lai gan Latvijā jau ir bijuši gadījumi, kad Covid-19 saslimšana izraisījusi grūtnieces vai gaidāmā bērna nāvi, daļa grūtnieču, kā arī jaunās māmiņas zīdīšanas periodā joprojām baidās un nogaida ar vakcināciju.

Jaunās māmiņas, kuras nav vakcinējušās, kameras priekšā ar savu stāstu dalās negribīgi, minot, ka kopumā atbalsta vakcināciju, tomēr bailes par jauno atvasi ņem virsroku. Līdzīgi ir arī Diānai, kura baidās vakcinēties zīdīšanas periodā. “Pagaidām neesmu vakcinējusies, jo baroju bērnu ar krūti. Šobrīd ir laktācijas periods, baidītos no jebkādiem sarežģījumiem.”

Ārsti norāda, ka vakcinācija ir droša, jo netiek saņemts vīruss, bet gan informācija – olbaltumvielas, pret kurām veidojas antivielas, kā arī, vakcinējoties zīdīšanas periodā, ar mātes pienu antivielas uzņem, līdz ar to tiek pasargāts arī mazulis. “Antivielas - tās ir šūnas, kas cīnās ar vīrusu. (..) Nav nekā bīstama no tām antivielām. Bērniņš tik un tā saņem antivielas pret visām citām slimībām, ar ko slimojusi mamma vai vakcinējusies. Pret Covid-19 šīs nav vienīgās antivielas, ko bērniņš saņem ar mātes pienu,” saka Diāna Pustovoitova, SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” Sieviešu klīnikas vadītāja.

Lai gan, izplatoties jaunajam delta paveidam, saslimšana fiksēta arī jaundzimušajiem, hospitalizēti tikuši arī zīdaiņi, ārsti norāda - īpaši uzmanīties būtu nepieciešams grūtniecēm. “Tas ir saistīts ar grūtniecības fizioloģiju. Pirmkārt, krītas imunitāte grūtniecības laikā. Otrkārt, augoša dzemde samazina iespēju plaušu ventilācijai. Grūtnieces, kas ir vakcinētas, tām visām ir bijusi viegla saslimšanas gaita. Visas, kas ir smagi slimās, mirušās, tās nav bijušas vakcinētas,” pauž Maira Jansone, P. Stradiņa Klīniskās universitātes Perinatālās aprūpes centra vadītāja.

Viens no traģiskākajiem nāves gadījumiem Latvijā ir 19 gadus veca māmiņa, kura inficējās ar Covid-19. Lai gan mazuli izdevās glābt ar ķeizargrieziena operāciju, jaunās māmiņas dzīvība izdzisa. Speciālisti norāda, ir gadījies piedzīvot arī skumjus gadījumus, kad bērniņš piedzimis nedzīvs, jo, slimojot māmiņai, bērnam iestājies skābekļa bads. Zinot iespējamās saslimšanas sekas, jaunā māmiņa Ieva vakcīnu gaidīja ar nepacietību. “Tiklīdz kļuva zināms, ka arī grūtnieces var vakcinēties, tad es uzreiz, praktiski uzreiz arī šo lēmumu pieņēmu. Un, jāsaka, ka grūtniecības laikā šī vakcīna tika veikta septītajā mēnesī. Tas nozīmē, ka turpat tuvu, tuvu šī finiša taisne bija. Attiecīgi pēc vakcīnas saņemšanas, pirmās devas, nu, praktiski, nekādas izmaiņas manā organismā, ne sajūtā nebija. Otrā deva arī bija bez jebkādām problēmām.”

Arī dzemdības pagāja bez komplikācijām, nu jau trešo mēnesi jaunajā ģimenē nav raižu, jo bērns ir vesels.

Ārsti uzsver – lielākie smagas saslimšanas riski ir pēdējā grūtniecības trimestrī, valsts slimnīcās grūtnieces, kuras cīnās par savu un mazuļa dzīvību, atrodas nepārtraukti. Pēc Nacionālā veselības dienesta datiem - vakcinācijas tempi grūtnieču vidū gan strauji pieaug, septembrī Latvijā ir vakcinējušās aptuveni 400 grūtnieces.


Foto: Freepik