Mediķi rosina nesteigties ar ceturto Covid-19 vakcīnu

Aizritējuši jau seši mēneši, kopš balstvakcinācija pret kovidu Latvijā pieejama plašai sabiedrībai. Pašlaik vakcinācijas tempi krietni sarukuši, taču daļai cilvēku rodas jautājums - vai nav pienācis laiks domāt par nākamo devu, lai sevi pasargātu no saslimšanas, un cik ilgi esošās potes pasargā no inficēšanās.

Tieši pirms gada pavasarī liela daļa Latvijas sabiedrības plānoja doties uz kādu no vakcinācijas centriem, lai saņemtu pirmo vakcīnu pret kovidu. Pēc divām nedēļām sekoja otrā pote. Tad pērnā gada nogalē aicinājums doties jau pēc trešās devas. Tagad sociālajos medijos ļaudis sākuši spriest, ka kādam drīz apritēs pieci mēneši kopš balstvakcīnas, tāpēc rodas jautājums - vai arī šopavasar nevajag saņemt ceturto devu.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Ainis Dzalbs ReTV Ziņām atzīst, ka pacienti izrāda interesi par tālāko vakcinācijas gaitu. “Sevišķi seniori. Vai tie, kuriem ir kādas nopietnākas hroniskas slimības. Viņi apjautājas, kas mums plānojas nākotnē.”

Dzalbs uzsver, ka plašāka informācija par ceturtajām devām un to nepieciešamību būs vēlāk - vasaras vidū. Daudzviet pasaulē aizvien turpinās pētījumi par vakcīnu efektivitāti. “Ja mēs saņemtu kaut kādas papildus devas, pieņemsim, šobrīd, aprīlī, tad tā aizsardzība uz rudeni nekāda nebūtu. Tad mums tā arī ir paredzams. Līdzīgi kā vakcinācija pret gripu - reāli darbojas uz kādiem sešiem mēnešiem, tieši uz sezonas laiku. Droši vien, mēs tā varētu hipotētiski iedomāties, ka līdzīga pieeja būs arī Covid-19 vakcīnām,” pauž Ainis Dzalbs.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska ReTV Ziņām skaidro, ka cilvēki, kuri ir saņēmuši trīs vakcīnas devas pret kovidu, pašlaik var justies droši. To apliecina arī dažādi starptautiski pētījumi, kuri aizvien turpinās Eiropā, ASV un Izraēlā. Tāpat sabiedrībā aizvien cirkulē “omikrona” paveids, kuram raksturīga daudz vieglāka slimības gaita. Nav atklāti arī jauni kovida paveidi. Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska: “Nav īsti pamata aicināt vakcinēties tālāk ar ceturto balstvakcīnu. Izņēmums ir imūnsuprestētie cilvēki, ar nopietnām imūno sistēmu ietekmējošām slimībām. Viņiem jau šī ceturtā deva patiesībā ir kā mums trešā deva.”

Pašlaik pasaule gatavojas tam, ka rudenī gaidāms nākamais kovida uzliesmojuma vilnis. Tuvojoties sezonai, arī speciālisti sniegs rekomendācijas par tālāko vakcinācijas gaitu. Zavadska pieļauj, ka ceturtā pote nebūs vajadzīga visai sabiedrībai, lai gan, ja cilvēki vēlēsies to saņemt, vakcīnas ikvienam būs pieejamas bez maksas. “Tāpat kā ar gripu, jau esam pieraduši, esam apzinīgi. Katru sezonu cenšamies sevi pasargāt un vakcinējamies. Iespējams, ka tāpat būs arī ar Covid-19 vakcīnām. Protams visi cer, ka būs tādas vakcīnas, kas ilgstošāk varēs pasargāt, bet tas šodien vēl nav atbildams.

Zavadska uzsver, ka liela daļa sabiedrības, tai skaitā vakcinētie, aizvadītajā ziemā ir izslimojuši omikrona paveidu. Daudzi par to pat nezina. “Vakcinācija plus pārslimošana ir labākā aizsardzība. Mēs to dēvējam par hibrīdimunitāti. Tas, ka tā nebūs pietiekama, lai pasargātu nākamajā sezonā, tā gan varētu būt.”

Speciālisti skaidro, ka vakcīnu pret kovidu nākotnē varēs saņemt kopā ar gripas vakcīnu. Šādu pieeju ģimenes ārsti praktizēja jau šajā sezonā. Iespējams, tā varētu būt pat viena pote. Pie tā šobrīd strādājot zāļu ražotāji. 


Foto: Freepik