Mediķi bažās par gaidāmo maksas rezidentūru likvidēšanas gadījumā

Rīgas Stradiņa universitāte saņēmusi Veselības ministrijas vēstuli, kurā norādīts, ka augstskolām būs liegts uzņemt rezidentus par maksu. Drīz pēc tam, kad šāda ziņa izskanējusi publiski, to komentēt sākušas izglītības iestādes, gan slimnīcas – tas atņemtu jaunos speciālistus veselības aprūpes iestādēm. 

Par iespējamo ieceri augstskolām aizliegt uzņemt rezidentus par maksu savu nostāju pauž arī Daugavpils reģionālā slimnīca. “Priekš mums - īpaši reģioniem - tā ir iespēja dabūt sev laicīgi speciālistus. Galvenā problēma ir budžets, tas, ka valsts budžets ir ierobežots. Pats trakākais, ka, par spīti visiem solījumiem, no gada uz gadu mēs kā veselības aprūpes nozare neesam pirmā prioritāte,” pauž Grigorijs Semjonovs, Daugavpils reģionālās slimnīcas vadītājs.

Daugavpils reģionālās slimnīcā šobrīd ir vairāk nekā 40 pozīcijas, kurās būtu jāstiprina speciālisti. Galvenokārt trūkstot neatliekamās medicīnas jomā un ķirurģiskajā profilā. “Kur ir galvenā problēma? Mēs varētu droši atteikties no maksas rezidentūras vietām, ja mēs varētu runāt paralēli par to, ka veselības aprūpes nozare ir pirmā prioritāte. Redzot slimnīcu vajadzības, Veselības ministrija kopā ar Izglītības ministriju un universitātēm varētu piesaistīt konkrētu, adekvātu budžetu, lai laicīgi nosegtu, nodrošinātu cilvēkresursu piesaisti un nodrošinātu budžetu vietu izveidi,” saka Grigorijs Semjonovs.

Tikmēr Veselības ministrija ReTV saka – radies pārpratums: “Veselības ministrija šobrīd strādā pie grozījumu projekta Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka rezidentu uzņemšanas, sadales un rezidentūras finansēšanas kārtību.”

Pie šī likumprojekta izstrādes aicinātas iesaistīties arī augstskolas un ārstniecības iestādes. Veselības ministrija: “Līdz Ministru kabineta noteikumu grozījumu apstiprināšanai Ministru kabinetā - Veselības ministrija ir aicinājusi Rīgas Stradiņa universitāti un Latvijas Universitāti pagaidām neplānot 2022./2023.studiju gada maksas rezidentūras vietas.”

Kas būtiski – maksas rezidenti jeb speciālisti, kuri apgūst kādas specifiskas zināšanas un prasmes, drīkst rīkoties pēc saviem ieskatiem, piemēram, doties uz ārzemēm. Daudzi to arī izvēlas darīt. Šogad Veselības ministrijas budžetā rasti papildus 5,6 miljoni eiro maksas rezidentu atalgojumam; vēl nesen par darbu slimnīcā jaunie speciālisti nesaņēma neko.


Foto: Freepik