Mazie veikaliņi pandēmijas laikā

Durvis Kuldīgas vecpilsētā esošajā veikaliņā “Akcents” ir slēgtas. Aiz tām notiek rosība, jo veikala īpašniece Ineta Ausmane izšuj dažādus apģērbus - daļa ir pasūtīta, daļa top priekšdienām, kad tos drīkstēs pārdot tiešajā tirdzniecībā. Attālinātā pārdošana nesokas nemaz. Īre ir jāmaksā, tādēļ izšuvumi ir vienīgais glābiņš. Cerības, ka valdība atvieglos ierobežojumus, nesušas lielu vilšanos. “Akcents” īpašniece to sauc par klaju diskrimināciju.

Uzrunātie Kuldīgas mazo specializēto veikaliņu īpašnieki atzīst - netiešā tirgošanās nekompensē to, ko tiešā. Lielākajā daļā no tiem vienlaicīgi telpās var atrasties ne vairāk kā trīs pircēji, tādēļ jo īpaši ir neizprotama atļauja paplašināt nopērkamo preču klāstu veikalos, kas pārsvarā tirgo pārtiku un higiēnas preces, bet neatļaut to pašu tirgot specializētajiem veikaliem.

SIA “PC Konsultants” komercdirektore Antra Dilāne nesaprot, ko domā valdība, kā arī, vai tā saprot, ka ir mazākas pilsētas, mazāki veikali, ir lauki, ir cilvēki, kas nevar pasūtīt internetā visu nepieciešamo.

Dagnija Vite, veikala “Triko” īpašniece, stāsta, ka viņas veikalā burzma nekad neesot bijusi. Varot vienkārši nokontrolēt, lai tur nebūtu vairāk kā divi cilvēki.

Lai arī jaunie grozījumi tapuši sadarbībā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK), ar šā brīža valdības konceptuālo vienošanos par izmaiņām te tomēr nav apmierināti.

LTRK Tirdzniecības padomes vadītājs Aivars Arums pauž: “Tā ideja ir tāda, ja ir izstrādātas drošas tirdzniecības prasības, ja ir pietiekami drošas, tad būtu jāatver viss. Ja visu neatver, tad ir nevienlīdzīga konkurence, un nevienlīdzīga konkurence ir slikti nosacījumi.”

“Mums kā Ekonomikas ministrijai, protams, ir vēlme, lai mazie veikaliņi varētu strādāt kaut ierobežotos apjomos, bet strādāt. Mēs arī saprotam, ka neviens atbalsts nekompensē to, ko var pats uzņēmējs ar savu darbu nopelnīt. Bet šis lēmums ir pieņemts epidemioloģiskās drošības dēļ. Tieši pēc veselības ekspertu ieteikumiem. Es saprotu konkurences bažas, tās ir tiešām izprotamas, bet tas ir pārejas perioda regulējums,” pauž Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis.

Konceptuāli atbalstīto Ekonomikas ministrijas piedāvāto drošas tirdzniecības modeli valdība plāno pieņemt 4. februāra sēdē.


Foto: Akcents, Facebook