Mazdārziņš – kastēs un zābakos

Lai izaudzētu zaļumus, garšaugus vai pat dārzeņus, nevajag nemaz lielu zemes platību. Atliek tikai meklēt idejas, kā to izdarīt. Bijušajā Alojas novadā šādas idejas piedāvā sieviešu kluba „Naktsvijoles” īstenotais projekts „Palīdzi pats sev!”.

Četru bērnu māmiņai Gunitai jau ir savs mazdārziņš, bet Puikules centrā, kur izvietotas vairākas dobes ierosinājumam vai idejām, radusies doma, ko līdzīgu arī īstenot. “Mēs te atklājām, ka zābakos var kaut ko iestādīt, un tad bērni izdomāja, ka tētim ir tieši tādi paši zābaku, tētim tie ir beigti, tad nākamo gadu mums būs ideja, kaut ko iestādīt tajos,” stāsta Gunita Ududa, Puikules iedzīvotāja.

Projektā „Palīdzi pats sev” izgatavotas vairākas augstās dobes, kuras ierosmei izvietotas dažādās, nu jau bijušā Alojas novada vietās, viena no tām arī Puikules stacijā, pie daudzdzīvokļu mājām. “Šī ir tā vieta, kur tiešām nav cilvēkiem iespēju savu mazdārziņu ierīkot tradicionālā izpausmē… Apkārt ir lielie saimnieki, kas apsaimnieko laukus, pašvaldības zeme tur nav un cilvēkiem vairs nav, kur to dobīti ierīkot, nu, tad jāmeklē ir kaut kādas savādākas iespējas,” skaidro Ziedīte Jirgensone, projekta „Palīdzi pats sev” vadītāja.

No dēļiem veidotā augstā dobe gan nav liela, bet galvenā doma jau esot cilvēkos radīt interesi un tad jau formas, kur stādīt, var atrast. Par šo dobi bijušās Puikules stacijas ciematā rūpējas šejienes iedzīvotāji, bet Staicelē šīs dobes ir vietējā mazpulka pārziņā.

Projektā „Palīdzi pats sev” pavasarī maznodrošinātajiem cilvēkiem bija iespēja iegūt arī sēklas, kā arī bija apmācību seminārs. Taču var rasties jautājums, vai tad tiešām laukos ir jāmāca, ko un kā audzēt? “Diemžēl ir jāmāca, jo bija viens brīdis, kad mums ļoti plaši aizgāja tā doma, ka visu var nopirkt veikalā, bet tagad pēdējo gadu mācība ir tāda, ka tomēr tik bieži uz to veikalu nevaram iet. Tad ir labi, ka mums ir kaut kas mājās. Jau ir tā stadija, ka mēs vairs īsti nezinām, kā audzēt. Lai arī tās jaunās ģimenītes, kas ir atgājušas no tās dārzkopības, no izaudzēšanas savam galdam, lai arī tomēr domātu un darītu, nu, nav jau tik sarežģīti,” saka Ziedīte Jirgensone.

“Jebkura šāda aktivitāte, kuru mēs izdomājam kopā ar iedzīvotājiem un varam realizēt, tā ir nenovērtējama lieta tai mazajai apdzīvotajai vietai, jo tā ir atkal sava veida komunicēšana, kopā sanākšana, nu, tās mazās idejas, tās visas ir ļoti svarīgas, lai mazas vietas dzīvotu,” skaidro Dace Tauriņa, Brīvzemnieku pagasta pārvaldes vadītāja.

Rudens pusē, cilvēkiem, kuri iesaistījušies šajā projektā, būs vēl arī citas aktivitātes, kopīgas nodarbības, lai smeltos idejas, kā izaudzēto labāk saglabāt ziemai. 


Foto: FreePik