Mantojuma dienas Ropažos

Septembra mēnesī Eiropā atzīmē Mantojuma dienas. Arī Latvija nav izņēmums un ar devīzi “Senlietas stāsts” jau tradicionāli Mantojuma dienas interesentus pulcē Livonijas ordeņa pilsdrupās un muižas parkā Ropažos.

Uģis Urtāns, pasākuma organizators, rekonstrukcijas kluba “Rodenpois” pārstāvis: “Mantojuma dienas Ropažos sākās jau aptuveni nedēļu atpakaļ. Pirmie amatnieki, ko mēs šodien redzam, arī šeit brauca uz Ropažiem un kopā ar jauniešiem gatavoja dažādus šos te senos priekšmetus. Un šodien tā kā visi viņi ir kopā un darbiņš izdarīts līdz galam.”

Seno amatu darbnīcās amatnieki dalās stāstos un paraugdemonstrējumos par savu amatu

specifiku. Līdzās kalēju, kaula un raga priekšmetu, kā arī metāla rotu izgatavošanas darbnīcai, apmeklētājiem bija iespēja izgatavot loku pie viena no diviem Latvijas loku meistariem Māra Zvēra. 

Māris Zvērs, loka gatavotājs: “Tas visa sākums ir baļķis. Tad to baļķi sašķeļ tā kā picas šķēli četrās vai astoņās daļās. Tas viss sākas no pamatīga koka gabala. Cik ilgs laiks paiet no šāda, lai beigās būtu kaut kas tāds? Ir divas trīs dienas, ja pa astoņām stundām strādā, tad divās, trīs dienās var uztaisīt.”

Savukārt Ropažu muižas parkā kultūrvēstures mantojums rādīts ar ikdienas acīm gan izzinot dabas augus, gan atminoties bērnības garšas. Mantojuma dienu ietvaros norisinājās arī izdevuma “Arheoloģiskie pētījumi Ropažu novadā” atklāšanas svētki, kur apkopoti nozīmīgākie arheoloģijas nozares pētījumi, kas veikti Ropažu novadā un Ķoderu pilskalnā.

Uģis Urtāns: “Mums labpatīkas teikt, ka šis ir senais Ropažu centrs. Ja mēs zinām, ka Ropažiem šogad ir 815 gadi, kopš brīža, kad Ropaži tika pirmo reizi pieminēti rakstītajos vēstures avotos, tad patiesībā šī ir uz doto brīdi senākā, mums zināmā vieta, objekts, arheoloģiskais piemineklis - Ropažu vidusslaiku pils. Un klubs “Rodenpois” jau kopš 2014. gada aktīvi dabojas, lai šeit sakoptu apkārtējo vidi. Kopā ar pašvaldību un ar dažādiem projektiem veiktas mūra konservācijas, piesaistīti arheologi, kas veic pētījumus un šī ir daļa no “Rodenpois” identitātes.”

Mantojuma dienas izskaņā ropažnieki un viņu viesi varēja baudīt senlaiku atmosfēru postfolkloras grupas “Iļģi” mūzikas pavadījumā.