Manieres un etiķete tiešsaistes sarunās

Attālinātās video sarunas no mājām vai kādas privātās telpas daudziem tagad ir ikdiena. Eksperti ReTV Ziņām atzīst – iedzīvotāji tām gatavojas gan pavirši, gan ar lielu rūpību. Biežākais klupšanas akmens esot izvēlētā vide un fons.

Etiķetes eksperte Aija Strautmane pauž: “Sēž virtuvē, vada nodarbību, tur ir redzamas pannas pakārtas. Tas ir skaisti, ka cilvēkam ir jauki trauki, bet šajā gadījumā, ja tev ir kāda nopietna sanāksme, diez vai tā panna īsti labi derēs”

Jāatzīst – tiešsaistes platformās uzstādītie mākslīgi foni dažkārt izskatās komiski.

Baltijas etiķetes skolas “Metromodels” direktore Vita Kučerenko saka: “Tās palmas foni drusciņ izskatās neērti un ne augstas kvalitātes bilde. Ja to fonu liek, ir tāda sajūta, ka tur ir nu tāda nekārtība, ka cilvēks pilnīgi nav gatavs.” Tie var izkropļot arī cilvēka siluetu. Eksperti saka – tas traucē uztvert personas sakāmo. 

Aija Strautmane: “Izvēlējies, piemēram, palmas un jūru. Ministram vai deputātam tas, protams, nebūtu pieņemami, bet jaunietim – kāpēc, nē? Ir foni, kuri patiesībā ir veiksmīgi, iespējams, to ir ļoti maz, bet tas ir fakts.”

Šī gada laikā Aija Strautmane manījusi vairākus mulsinošus gadījumus, piemēram, runātājam aiz muguras atvērtas durvis, caur kurām spogulī redzams blakus istabā atstātais alkohols.      

Eksperti ReTV Ziņām saka – labāk sēsties pie tukšākas un neitrālākas sienas. Vēl biežāk pieļautā kļūda saistīta ar kadrējumu – personas piere video neietilpst, tamdēļ redzamas vien acis un zods.

Manītās kļūdas bieži ir attaisnojamas, taču, atrodoties mājas vidē, nevajadzētu aizmirst par izskatu un apģērbu. Vita Kučerenko iesaka vilkt vienkrāsainu apģērbu, jo raksti un motīvi var novērst klausītāja uzmanību.

Bez kopta izskata un pieklājīgam fona, būtiskas ir arī manieres. Tāpat kā klātienes tikšanās reizēs, sanāksmēs un pasākumos, arī attālināti tās nav atceltas.

“Mēs varam dzert ūdeni, bet mēs nedzeram tējas, kafijas un citus dzērienus, kas diemžēl ir paņemtas ļoti bieži. Kafijas un tējas dzeršana, papļāpāšana ar kolēģiem, nav jānotiek kabinetā pie dokumentiem, uz galda,” saka Aija Strautmane.

Etiķetes ekspertes ReTV Ziņām piebilst – vissvarīgāk ir kameru vispār ieslēgt. Vita Kučerenko novērojusi – puse no pusaudžiem tiešsaistes sarunās to mēdz neievērot un pret sagatavošanos video sarunai attiecas pavirši. 


Foto: unsplash.com