Mājsēde - ko drīkst un ko nedrīkst

Lai ierobežotu vīrusa izplatību, sākot ar šīs dienas vakaru nākamās četras dienas, kā arī 8. un 9.janvārī no pulksten desmitiem vakarā līdz pieciem rītā, visā Latvijā tiek ieviesta komandantstunda jeb brīvdienu mājsēde. Tāpat lemts par ārkārtējās situācijas pagarināšanu līdz 7.februārim, kas nosaka arī virkni jaunu ierobežojumu. Iemesli šādiem drastiskiem soļiem ir vīrusa straujā izplatība Latvijā.

Jurijs Perevoščikovs, Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis, pauž, ka vīruss atgriežas. Viņš stāsta, ka saslimstība Latvijā ir par 40 procentiem augstāka nekā vidēji Eiropas Savienībā. Tiek bilsts, ka Baltijas valstīs pieaugums turpinās, nekas nenorāda, ka saslimstība apstāsies.

Mājsēdes laikā no 30.12. līdz 04.01. laikā no desmitiem vakarā līdz pieciem rītā visiem tiem, kuriem nav nakts vai maiņas darba, jāpaliek savās mājās. Mājsēdes laikā ciemošanās nav atļauta. Tomēr, ja darba vajadzībām laika posmā no desmitiem vakarā līdz pieciem rītā ir vajadzība doties ārpus mājas, tad ir nepieciešams pašapliecinājums.

Normunds Krapsis, Valsts policijas pārstāvis pauž: “Pašapliecinājuma forma ir pieejama Valsts policijas mājas lapā. Nav jāizprintē, ja nav tādas iespējas. Var izpildīt uz baltas lapas, norādot visus nepieciešamos parametrus - vārds un uzvārds, personas kods, dzīvesvietas adrese, pārvietošanas sākšanas laiks un galamērķis, un iemesls, kāpēc tiek atstāta dzīvesvieta.”

Jāpiebilst, līdzi jābūt arī personu apliecinošam dokumentam. Drīkst iziet arī savas privātmājas dārzā, bet atrašanās daudzdzīvokļu māju pagalmos pēc plkst. 22.00 tiks uzskatīta par likumpārkāpumu. Līdzīgi ir arī ar salūtiem - savās privātmājās vienas mājsaimniecības ietvaros tas ir atļauts.

Svarīga informācija arī uzņēmējiem. Edmunds Valantis, Eiropas Komisijas valsts sekretārs, vēstī: “Laika periodā no 30.12. līdz 4.01. un 8.01., 9.01. paredzēts, ka pakalpojumi tirdzniecības vietās un ēdināšanā u.c. pakalpojumu vietās būs jābeidz saimnieciskā darbība plkst. 21.00. Degviela, sabiedriskais transports, pasažieru pārvadājumi, avārijas un komunālie dienesti netiks ierobežoti.” Viņš gan arī piemin, ka darbiniekiem, kuri strādā, aizliegums pārvietoties neattieksies, tas ir, varēs doties gan uz, gan no darba – jābūt līdzi personas dokumentam, kā arī apliecinājumam, uz kurieni cilvēks dodas. “Pārējie komersanti, kas nesniedz tiešus pakalpojumus, savu darbību varēs nodrošināt, tā netiks pārtraukta.”

Iziet ārā no mājas ārpus darba pienākumiem drīkst arī šādos gadījumos:  ārkārtēja situācija, kas saistīta ar medicīniskas palīdzības saņemšanu; veterināras palīdzības saņemšana; mājdzīvnieka izvešana ārā (netālu no savas dzīvesvietas). Jāuzsver, visos gadījumos nepieciešams pašapliecinājums.

Runājot par tirdzniecību un pakalpojuma sniegšanas vietām, tās drīkst strādāt no pulksten sešiem rītā līdz deviņiem vakarā. Nav atļauta jebkādas produkcijas piegāde pēc desmitiem vakarā un līdz pieciem rītā. Lai šo kārtību uzturētu, darbosies drošības dienesti.

Policijā norāda, ka sodīšana nebūs mērķis. “Raudzīsimies, kāds tad ir tas iemesls, un par katru “varīti” nemēģināsim sodīt jebkuru cilvēku, kurām tiešām ir kaut kāds pamatots iemesls doties vai uz to pašu aptieku, vēl var būt dažādi gadījumi, kad nav citu variantu,” pauž Armands Ruks, Valsts policijas priekšnieks.

Kā norāda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš - iedzīvotāji, kuri jau līdz šim ir ievērojuši drošības pasākumus un izvairās no kontaktēšanās, jaunos ierobežojumus nejutīs. Valdība un atbildīgie dienesti uzsver - drastisko ierobežojumu laiks Latvijā ir īsāks, ja salīdzina, cik plaši tie ir citās Eiropas valstīs.