Maizes cena kāps

Šobrīd veikalos jau jūtams maizes un miltu izstrādājumu cenu kāpums, pēc ekspertu aplēsēm tas turpinās augt līdz pat nākamā gada sākumam. Kādās robežās gaidāms cenu pieaugums un kādi tam ir iemesli?

Maize, smalkmaizītes, pankūkas un jebkas, ko gatavo no miltiem, Latvijā un visā pasaulē ir kļuvis dārgāks. Turklāt cenas turpinās kāpt - to ReTV apliecina gan miltu ražotāji, gan tie, kuri tos iegādājas, kā arī tie, kuri seko līdzi tirgum. “Pašlaik ir jāsaprot, ka zemo pārtikas cenu periods ir beidzies. Ir sācies cenu kāpums pārtikas produktiem un tas būs, nu, diez gan ievērojams,” saka Ingūna Gulbe, Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja.

 “Ņemot vērā manā rīcībā esošo informāciju, miltu cenas provizoriski paaugstināsies vairāk kā 30%, bet, ņemot vērā, ka milti tiek ražoti no graudiem, tie tiek iepirkti par biržas cenām. Tad, ja situācija turpmāk biržā būs augoša, tad miltu cenas arī var palielināties,” pauž Kārlis Zemešs, Latvijas Maiznieku biedrības valdes priekšsēdētājs.

Aplēses liecina - līdz ar to arī veikalos maizes cenas tuvākajā laikā var pakāpties pat par trešdaļu. “Veikali arī savu gabalu grib iegūt no šī pīrāga, no cenu celšanas, nereti tad patiesībā pat lielāko cenas cēlumu sastāda veikala pieliktais, nekā maiznīcas,” saka Valters Kanopa, SIA N. Bomja maiznīca “Lielezers” ražošanas vadītājs.

Lielezera maiznīcā ražošanai nepieciešamie milti tiek malti pašu spēkiem, līdz ar to šajā uzņēmumā izjūt nevis miltu cenu kāpumu, bet gan graudu, un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, graudu cenas kāpušas aptuveni par 30 procentiem. “Ja pagājušajā gadā bija 130-135 eiro, tad šogad ir 185-190 eiro tonnā. Līdz ar to, tas ir pietiekami liels procents, lai celtu cenu arī tālākajam produktam, kas ir maize,” saka Valters Kanopa.

Tiesa, maiznīcā graudi iepirkti līdz nākamā gada augustam, tāpēc šeit var atļauties cenas vēl nepalielināt tik strauji, maizi padārdzinot vien par pieciem centiem. Arī Maiznieku biedrības valdes priekšsēdētājs ReTV stāsta - ražas samazinājums ir radījis visa veida izejvielu deficītu. “Ja ņemam taukvielas, teiksim, mums šobrīd pamatā visas taukvielas ir no rapšiem, tas ir, margarīni un eļļas. Tad rapšu cenu kāpums ir diezgan dramatisks - no 300 eiro tonnā līdz pat 600 eiro tonnā,” saka Kārlis Zemešs.

Taču ne tikai sliktā raža veicina cenu pieaugumu. “Gāze ir kļuvusi dārgāka, degviela ir kļuvusi dārgāka, elektrība ir kļuvusi dārgāka, darba spēks, minimālā alga ir pacelta,” pauž Ingūna Gulbe.

“Mēs, kas esam pietiekami liels uzņēmums, kur visu laiku spīd gaismas, jo mēs strādājam 24/7, plus mums ir lielā tuneļkrāsns, kas apsildās tikai un vienīgi ar elektrību, tad tas mums ir nozīmīgs moments, lai arī mēs, protams, celtu cenu maizei,” saka Valters Kanopa.

Ņemot vērā to, ka izejvielu cenas nosaka biržas, prognozēt iespējamos scenārijus ir ļoti grūti, taču cenas augs pakāpeniski, un tas būs jūtams vismaz līdz šī gada beigām. 


Foto: Freepik