Madonā jaunieši un eksperti apspriež naida runu, tās ietekmi un sekas

Lai vairotu jauniešu izpratni par naida runas izpausmēm sabiedrībā, tās ietekmi un sekām, Madonā aizvadīts seminārs – nodarbību cikls “Naidam – NĒ”. Kā atzīst paši jaunieši, tēma ir aktuāla sabiedrībai kopumā, taču jo īpaši jaunatnes vidū. 

“Mūsdienās notiek daudz visādu apcelšanu, arī naids. Es pati to neizjūtu, bet man apkārtējie izjūt, un tas sāpina,” saka semināra dalībniece no Degumniekiem Līva. 

Semināra dalībnieks no Madonas Guntars: “Ir daļa, kura nemāk tikt galā, ir daļa, kas uz to paskatās tā, ka tur nav nekā liela. Pasmejas arī līdzi, tiek ar to galā. Ir daļa, kas ar to netiek, iedziļinās vairāk un vairāk tajā, ko viņiem saka, aiziet tālāk savās domas. Tas var novest pie depresijas, pašnāvības.”

“Jaunieši nesaprot, ka ar saviem vārdiem ļoti var aizskart. Viens ir, kad jūs pats pasmejaties un tas jūsu draugs. Ja tas aizskar, tas jau var tālu aizvest. Skolās par to maz runā, varbūt pat dažreiz piever acis,” saka semināra dalībniece no Meirāniem Samanta.

Naida runa var izpausties ne tikai publiskos mutvārdu paziņojumos, bet arī citās formās, piemēram, attēlos, filmās, karikatūrās. Tā var tikt izplatīta daudzos un dažādos veidos, tai skaitā internetā, kur naida runa tiek pastiprināta un tās sekas netiek pietiekami novērtētas. Visbiežāk naida runas iemesls ir atšķirības starp etnisko izcelsmi, dzimumu, vecumu, seksuālo orientāciju, ticību vai veselības stāvokli. Latvijas Cilvēktiesību centra juriste Jekaterina Tumule: “Mūsu mērķis ir likt jauniešiem aizdomāties par to, kas ir naida runa. Visbiežākā vieta, kur var sastapties ar to, ir internets.”

Biedrības “Līdzdalības platforma” eksperts Aleksandrs Milovs pauž: “Pat dažreiz nesaprotam, cik bieži izmantojam naida runu. Un jaunieši ir viena no grupām, kas to izmanto, neapzinoties sekas. Sekas var būt graujošas. Mēs ne tikai runājam par to, kas ir naida runa, bet arī runājam par sekām, skatāmies uz gadījumiem, kas ir arī Latvijā. Runājam arī par vārda brīvību. Te tiek izpaustas gan savas domas, gan mūs māca, kā tikt galā ar visu kaut ko. Te tiek parādīts tas, ko skolās neparāda. Manuprāt, šo būtu jādzird plašākai auditorijai, varbūt arī tas naids mazinātos pasaulē.”

Jāpiebilst, ka naida runa ir noziedzīgs nodarījums un Latvijas Republikas Krimināllikums par naida runu paredz sodu piespiedu darba, naudas soda vai brīvības atņemšanas veidā.