Mācību iestādēs streikos gan visi kolektīvi, gan tikai daži pedagogi

Pašlaik viss liecina, ka izglītības darbinieku streiks nākamnedēļ ir neizbēgams un tam pievienosies krietns skaits pedagogu visos Latvijas novados. Vidzemē ir skolas un bērnudārzi, kur streikos gandrīz viss kolektīvs, tāpat ir mācību iestādes, kur tikai daži pedagogi. Vecākiem jārēķinās, ka mācību process streika dienās nenotiks, kā ir ierasts.

Gulbenes novada Rankas pamatskolā šajās dienas turpinās aktīvs mācību darbs, bet nākamnedēļ streikam pievienosies viss pedagogu kolektīvs, izņemot vadību. Skolas direktore Laima Braše gan streiku atbalsta, sakot, ka šoreiz nav būtisks jautājums par algām vai slodžu sabalansēšanu, bet gan valdības attieksmi un atbildību. “Skolotāji jūtas slikti. Pabērna lomā. Vienmēr mums pēc pārpalikuma principa. Ja paliks pāri, tad būs skolotājiem, nepalik – pacietieties! Droši vien kaut kas jāmaina. Mūsu skolas vērtība ir atbildība, un te ir jautājums valdībai, vai viņi saprot šīs vērtības nozīmīgumu. Ja ir devuši solījumu, tad tā atbildība ir jāuzņemas.” 

Skolas kolektīvā nav pieņemi, ka valdība kā galveno risinājumu problēmām izglītības nozarē aizvien uzsver skolu tīkla optimizāciju. Pedagogi uzskata, ka tas neatrisinās jautājumu par pedagoga profesijas zemo prestižu un jauno skolotāju trūkumu skolās. Rankas pamatskolas 1. klases audzinātāja Linda Kukare Aldersone: “Mēs jau varam mainīt noteikumus, metodes un visu ko, bet ir jau paaudzes, paaudzēm vajag jaunos, spējīgos, kuri saprot jokus, kuri neapvainojas, kuri ir tikpat dulli.”

Kopā Gulbenes novadā streikot gatavojas 154 pedagogi. Ir mācību iestādes, kur savu nostāju paust gatavojas divi, trīs pedagogi, citviet – puse kolektīva. Ir arī skolas, kur streiko visi darbinieki. Tāpēc skolēnu vecākiem jārēķinās, ka visur mācību darbs nenotiks, kā ir ierasts. 

Savukārt Siguldas novadā no 20 izglītības iestādēm streikam pieteikušies 492 pedagogi. Pašvaldība jau sagatavojusi informāciju vecākiem, kā tiks organizēts mācību process. “Mums ir izglītības iestādes, tajā skaitā gan pirmskolas, gan skolas, kuras uz šo laiku būs pavisam slēgtas, jo mācību process nevarēs tikt nodrošināts – lielākā daļa pedagogu streiko. Protams, ir arī tādas izglītības iestādes, kurās mācību process notiks hibrīdā, attālināti, daļējā formātā. Ir kategorija, kur mācību process netiks ietekmēts, viss notiks kā līdz šim,” saka Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājas vietnieks Kristaps Zaļais.

No Valmieras novada streikot gatavojas 952 izglītības darbinieki. Katra mācību iestāde pašlaik izvērtē, cik liels ir streika dalībnieku skaits, pieņems lēmumu, kā tas ietekmēs mācību darbu nākamās nedēļas sākumā. “Šonedēļ ir jāpaziņo vecākiem, kāda ir kārtība. Tajās iestādēs, kur pedagogi streiko, izglītības process ir pārtraukts. Būs slēgtas gan pirmskolas izglītības iestādes, skatoties, ja darbinieki streiko un nevar nodrošināt mācības, tad arī skolas būs slēgtas. Tur, kur daļa streiko, tur notiks pie daļas pedagogu stundas vai konsultācijas. Klātienē vai attālināti – to vērtē katra iestāde, jo šeit viss ir pakārtots arī transportam,” saka Valmieras novada Izglītības pārvaldes vadītāja Iveta Pāže.

Valmieras novadā ir arī četras izglītības iestādes, kuru darbinieki streikot negrasās. Vēl jāpiemin, ka daudzi pedagogu no novadiem pirmdien plāno piedalīties arī protesta gājienā Rīgā un klātienē paust savu nostāju. Foto: Evija Trifanova/LETA