Mācību iestādes samierinās ar nepilngadīgiem smēķētājiem

Valsts policija veikusi pārbaudi Ventspils tehnikumā, kur reidā policisti devušies ar kionologu apmācītiem suņiem. Dienesta suņi spēj atpazīt kā tabakas izstrādājumus, tā psihotropās vielas. Tas ļauj ātri identificēt aizdomās turamās personas skolēnu vidū. Pārbaude bijusi saskaņota ar mācību iestādes pedagogiem, kas šādi vēlējās audzināt nepilngadīgos smēķētājus. 

Viens tehnikuma students nogādāts slimnīcā ekspertīzes veikšanai, jo aizdomas par apreibinošu vielu lietošanu, kā arī uzsākti 11 administratīvo pārkāpumu procesi par cigarešu un elektronisko smēķēšanas ierīču glabāšanu – tāds ir rezultāts Ventspils tehnikuma iniciētajai pārbaudei nepilngadīgo studentu vidū. “Kamēr persona nav pilngadīga, šāda izvēle – smēķēt vai nesmēķēt – likuma izpratnē viņai nepastāv. Arī mācību iestādēm nav izvēles: ziņot vai neziņot. Viņu pienākums ir ziņot par šādiem gadījumiem. Tieši tāpat arī vecākiem,” saka Ansis Zanders, Valsts policijas pārstāvis.

Latvijā administratīvā atbildība par smēķēšanu piemērojama jau no 14 gadu vecuma, bet tieši skolas reputācijas jautājums, iespējams, attur citas mācību iestādes Latvijā no regulāras policijas iesaistes nepilngadīgo izglītošanā vai sodīšanā. Ventspils tehnikuma direktore Kristīne Vāgnere-Davidova saka: “Jā, tas ir apzināts lēmums – sadarboties ar valsts policiju un pašvaldības policiju. Protams, pēc šī policijas reida esmu saņēmusi zvanus un komentārus: “Kristīne, ko tu dari ar savu skolas reputāciju?””

Lai arī pirkt cigaretes un smēķēt ir aizliegts personām, kas ir nepilngadīgas, Ventspils tehnikuma pedagogi ir nobažījušies, ka gan elektroniskās cigaretes, gan psihotropās vielas jauniešiem ir viegli pieejamas. To apliecina smēķējošu jauniešu bariņi pie mācību iestādem visā Latvijā.

Nepilngadīgo smēķēšanai daudzviet mācību iestādēs kā vecāki, tā pedagogi cenšas nepievērst uzmanību un uz pārkāpumu skolas teritorijā piever acis, bet Valsts policija uzsver, ka pedagogiem ir tiesības lūgt pārbaudīt personīgās mantas, informēt vecākus un vērsties policijā, ja konstatēta smēķēšana un psihotropo vielu lietošana. 

Šī gada deviņos mēnešos Valsts policijas Ventspils iecirknī par narkotisko vielu glabāšanu un lietošanu ierosināti 16 kriminālprocesi, kā arī ar policijas palīdzību alkohola un psihotropās vielas lietojušie jaunieši nogādāti ekspertīzei slimnīcā. Tostarp – no mācību iestādēm.  


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik