Mācībās izspēlē “X stundas” scenāriju civilajā aizsardzībā

Valmieras novadā, piedaloties Zemessardzei un pašvaldības vadībai, civilās aizsardzības mācībās izspēlēts scenārijs militāro draudu gadījumam. Teorētiskās nodarbības “Pilskalns” ļauj ātrāk salāgot militāro speciālistu un pašvaldības pārstāvju rīcību neparedzamās situācijās. 

Valmieras novada robeža un Krievijas Federācijas tuvākais punkts Šumilkina atrodas 105 kilometru attālumā. Krievijas uzsāktais brutālais karš pret Ukrainu devis citu fonu Civilās aizsardzības komisijas mācībām “Pilskalns” Valmieras novadā, kas notiek trešo reizi, bet aizsākās 2020. gadā. ““Pilskalns” ir galda mācības, tās nav mācības mežā, tā nav šaušana, tā nav braukšana ar kara tehniku. Tās ir mācības pie galda, kartēm. Tās ir vienas dienas mācības,” saka pulkvežleitnants, Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štāba priekšnieks Dmitrijs Oreškins.

Mācību uzdevums šoreiz – Valmieras pašvaldības Civilās aizsardzības komisijas, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un pašvaldības policijas koordinēta kopējā sadarbība potenciālu militāru draudu scenārijā. Valmieras novada domes priekšsēdētājs Jānis Baiks: “Pirmais ir informācija, ko darīt, kā rīkoties. Šādos brīžos visi gaidīs rīcību no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, valsts un pašvaldības. Praktiski pašvaldība ir tuvāk cilvēkiem, kuriem ir pirmā rīcība. Tāpēc mums ir jābūt tādā gatavībā, lai cilvēkus nomierinātu un teiktu, kas jādara.”

Viens no lielajiem mācību izaicinājumiem, modelējot iespējamo apdraudējumu un reakciju uz tiem, bija dažādu nozaru profesionāļu sapratne no pusvārda un katras jomas terminoloģijas barjeru nojaukšana. Valsts policijas Rietumvidzemes iecirkņa priekšnieks Jānis Goba: “Mācībām galvenais bija saprast jautājumus, saprast problēmu risinājumus, iepazīties ar jauniem cilvēkiem, kontaktus nodibināt, risināt jautājumus. Šeit ir brīvāka situācija, daudz, daudz citādāki ir visi risināmie jautājumi, ja dzīvē arī būs kāda reālā situācija.”

Pulkvežleitnants, Vidzemes 2. Vidzemes brigādes 22. kaujas nodrošinājuma bataljona komandieris Zigmārs Krilovs: “Protams, es ceru, ka dome un Valmieras novads iegūs no šīm mācībām. Teiktu, ka diezgan interesants, produktīvs process – daudz diskusiju, jautājumu, prezentāciju. Un, protams, reāli arī izspēle. Skatījāmies, kā dome reaģē uz atbilstošām situācijām.” 

Baiks: “Izspēlējot konkrētus scenārijus, nedaudz tirpas iet pa muguru visu laiku. Es tiešām novēlu šādus scenārijus nepiedzīvot. Tas liek mums padomāt par daudzām lietām, par kāda veida apdraudējumiem, kas ir iespējami.” 

Civilās aizsardzības mācības “Pilskalns” Valmieras novadā turpināsies arī nākamajos gados.