Līvānos publiskās vietās klaiņojošu suņu problēma

Līvānu novadā līdz ar pavasara sākumu aktualizējusies klaiņojošu suņu problēma. Lai gan vairumā gadījumu tie ir miermīlīgi, ir bijuši arī agresīvi suņi, kuri uzbrūk cilvēkiem un citiem mājdzīvniekiem. Pašvaldība organizē šādu suņu izķeršanu, bet saimniekus bieži vien neizdodas identificēt.

Līvānu pilsētas ielās un arī pagastos arvien biežāk tiek novēroti suņi, kuri pārvietojas ārpus īpašuma bez pieskatīšanas. Dažos gadījumos klaiņojošie suņi radījuši nopietnas problēmas, piemēram, nesen sakosts kāds pusaudzis, tāpat fiksēts gadījums, kad nepieskatīti suņi uzbrukuši citiem mājdzīvniekiem. “Diezgan nesens notikums, kad bija norāvušies divi suņi. Diezgan traki, jo uzbruka. Tas nebija tieši pašos Līvānos. Tas bija Jaunsilavās, sešus kilometrus tālāk. Māsai blakus mājā bija sunītis maziņš, viņi klupa krāgā tam. Māsa ar vīru skrēja glābt.”

Līvānu novadā suņa atrašanās ārpus norobežotas teritorijas bez pavadas ir atļauta tikai suņa īpašnieka vai turētāja uzraudzībā. Klaiņojošu suņu izķeršanu veic pašvaldības kārtībnieks, kurš šos dzīvniekus nogādā dzīvnieku patversmē. Tā kā Līvānos nav dzīvnieku patversmes, suņi tiek vesti uz tuvākajām patversmēm Jēkabpilī un Daugavpilī. “Gada ietvaros mēs dzīvnieku patversmē nogādājam aptuveni ap 20 klaiņojošu suņu. Tas ir diezgan daudz,” saka Gunita Vaivode, Līvānu novada pašvaldības vides speciāliste.

Noķertie suņi tiek pārbaudīti, bet lielākajā daļā gadījumu viņiem nav mikročipa vai arī dzīvnieks nav reģistrēts Lauksaimniecības datu centra Mājas dzīvnieku reģistrā. Tādos gadījumos ir sarežģīti atrast suņa saimnieku, lai viņu sauktu pie atbildības. Dažreiz suņa īpašnieku izdodas atrast, izmantojot sociālos medijus, bet tādu gadījumu ir maz. No visiem Līvānu novadā noķertajiem klaiņojošajiem suņiem tikai 20 procentiem izdodas atrast saimniekus. 

Pašvaldībā atgādina, ka suņi ir ne tikai jāčipo, bet arī jāreģistrē datu bāzē. Vaivode: “Ļoti bieži mājdzīvnieka īpašnieks domā, ka tad, ja suns ir čipots, tad attiecīgi ir arī reģistrēts, bet vienmēr, kad savu mājdzīvnieku čipo pie vetārsta, ir jāpārliecinās, vai vetārsts viņu ir reģistrējis Lauksaimniecības datu centrā. Tikai tad mājdzīvnieks ir identificējams, mums kā pašvaldībai ir zināms šī mājdzīvnieka, suņa īpašnieks.”

Līvānu novada domes saistošajos noteikumos par mājas dzīvnieku reģistrācijas, uzskaites, turēšanas un izķeršanas kārtību noteikts, ka par suņa nereģistrēšanu datu bāzē, kā arī par suņa atrašanos ārpus norobežotas teritorijas bez pieskatīšanas īpašniekam var izteikt brīdinājumu vai piemērot naudas sodu no 10 līdz 80 eiro. Šogad par šādiem pārkāpumiem Līvānu novadā uzsāktas trīs administratīvās lietvedības.




Foto: Freepik; ilustratīvs