Līvānietis Mairis Iesalnieks saņem Latvijas Folkloras biedrības veicināšanas balvu “Iedvesma”

Ilggadējais Līvānu folkloras kopas “Ceiruleits” dalībnieks Mairis Iesalnieks darboties kolektīvā iesāka neilgi pēc skolas gaitu sākuma. Folklora viņam ir tik tuva, ka puisis savu vaļasprieku nav pametis arī pēc skolas beigšanas un ķīmijas studiju uzsākšanas.

Balvas “Iedvesma” ieguvējs Mairis Iesalnieks saka: “Lielākā daļa cilvēku, kas darbojas folklorā, nodarbojas ar citiem darbiem. Diemžēl kultūra nav tā joma, kur tu vari nopelnīt naudu. Bet galvenais ir, lai tev pašam patīk to darīt, lai tu būtu gatavs tam veltīt savu brīvo laiku. Domāju, ka tas ir ļoti interesants hobijs, ar ko var nodarboties. Saistīts tieši ar tradīcijām, vēstures saglabāšanu, kā arī materiālu izziņu, tādu lietu celšanu gaismā, kas līdz šim nav izplatīts.”

Par ieguldījumu folklorā Mairim Iesalniekam piešķirta Latvijas Folkloras biedrības gada balvas “Austras koks” veicināšanas balva “Iedvesma”, kas tika pasniegta individuāli – Līvānu novada domē. Par Maira panākumiem ir gandarīti visi folkloras kopas “Ceiruleits” dalībnieki, arī vadītāja Anna Kārkle.

“Es domāju, ka Mairis noteikti šo apbalvojumu ir pelnījis. Viņš digitalizēja visu Līvānu novada folkloras vākumu, uzrakstīja nošu pierakstus visām savāktajām dziesmām mūsu novadā un arī iesniedza gara mantās apkopotos materiālus. Arī Līvānu novada bibliotēkā ir pieejama šī grāmata, kur ikviens Līvānu novada iedzīvotājs var iet un ieskatīties mūsu bagātajā kultūras mantojumā,” pauž Līvānu folkloras kopas “Ceiruleits” vadītāja Anna Kārkle.

Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana nebeidzas ar grāmatas izdošanu. Tagad Mairis ir sācis pierakstīt cilvēku dzīvesstāstus. Līdztekus tam Mairis ir arī prasmīgs meistars – viņš prot gan grebt koka karotes, gan darināt citus amatniecības izstrādājumus.

Andris Kapusts, Latvijas Folkloras biedrības valdes priekšsēdētājs: “Lielo balvu, Austras koku, saņem četri par mūža ieguldījumu un vēl citām specifiskām folkloras izpausmēm. Bet mēs skaidri redzējām, ka arī pārējie kandidāti ir ļoti vērtīgi, ļoti nozīmīgi. Un tad mums ir otrais – pastarpinātais apbalvojums “Iedvesma”. Mēs saredzam šajos cilvēkos, ka tas, ko viņi dara, tā ir iedvesma citiem sabiedrībā. Ja visi pārņemtu no viņiem to, ko dara šie cilvēki ar iedvesmu, tad mēs noteikti dzīvotu labāk un būtu vēl krāšņāki un vēl bagātāki.”

Šogad balvu “Iedvesma” saņem trīs kandidāti. Gan par katru no viņiem, gan par lielās balvas “Austras koks” saņēmējiem Latvijas Folkloras biedrība veido filmu, ko plānots marta sākumā publicēt biedrības sociālajos medijos.