Līvānietis kaļ rotas, kādas Jersikā nēsāja 12. gadsimtā

Līvānu bibliotēkā atklāta izstāde, kurā skatāmi senās Jersikas arheoloģisko rotu atdarinājumi. Tos savām rokām veidojis līvānietis Kārlis Bogdāns.

Pēc vēstures materiālu paraugiem Kārlis kaļ arī saktas, gredzenus un citas rotas, kādas nēsāja 12. līdz 13. gadsimtā Jersikā. Informāciju Kārlis ieguvis no grāmatām, tostarp no grāmatas, kurā aprakstīti 1939. gadā veiktie arheoloģiskie izrakumi Jersikā. Viņš stāsta: “Aizraušanās sākās ar to, ka es savā laikā redzēju fragmentus no jostas, kas Jersikas apkārtnē varbūt gadus 20 atpakaļ tika atrasti fragmenti ar zirdziņiem. Un neviens man nevarēja to iztaisīt. Tie pazīstamie, kas varētu man sataisīt –laika nav. Tad izdomāju, ka vajag pamēģināt pašam kaut ko taisīt. Sāku ar saktiņām, rokassprādzēm. Pēc gada jau man bija Jersikas josta.”

Kopumā stiprajam dzimumam esot bijusi daudz mazāka tendence rotāties. Arī Kārļa veidoto rotu izstādē vīriešu rotām veltīta tikai viena vitrīna. Pārējās skatāmas sieviešu rotaslietas. Izmantotais materiāls ir bronza, un Kārlis stāsta, ka izejmateriālus var iegādāties veikalos. Tā kā Kārlis pēc profesijas ir atslēdznieks, virpotājs, metālapstrāde viņam nebija sveša, tomēr viņš atzīst, ka rotu darināšanā bija jāapgūst jaunas iemaņas. 

Senās Jersikas arheoloģisko rotu atdarinājumu izstāde Līvānu novada Centrālajā bibliotēkā būs skatāma līdz novembra beigām.