Liepājas mediķi gatavojas Covid-19 pacientu skaita pieaugumam

Lielā daļā ārstniecības iestāžu Latvijā Covid-19 stacionēto pacientu skaits pēdējo nedēļu laikā ir pat dubultojies, un ārstus uztrauc tas, ka ar koronavīrusu saslimst aizvien jaunāki cilvēki. Līdzīga situācija manāma arī Liepājas pusē - Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigāde Dienvidkurzemes novadā un Liepājas reģionālā slimnīca pamanījusi strauju pacientu skaita pieaugumu, taču situācija vēl neesot kritiska, turklāt mediķu gatavība sliktākiem scenārijiem esot daudz augstāka nekā pavasarī. Abas aptaujātās puses gan neslēpj, ka problēma tuvāko mēnešu laikā varētu būt medicīnas darbinieku “izdegšana”.

NMPD informē, - ja pērnā gada beigās gandrīz katru dienu mediķi slimnīcās ar aizdomām par saslimšanu ar Covid-19 nogādāja vidēji 70 cilvēkus, vasarā šis skaits bija divas līdz četras personas, taču jau pagājušā mēnesī tas atkal bija pieaudzis - līdz 33 cilvēkiem, joprojām turpina palielināties. NMPD Dienvidkurzemes brigādes pārstāvji stāsta, ka tehniskā nodrošinājuma ziņā viņi ir gatavi lielākam pacientu pieplūdumam, taču mediķi atzīst, ka liels faktors savlaicīgas palīdzības sniegšanā ir tieši Covid-19 izsaukumu specifika, kur, piemēram, jālieto speciāls apģērbs. “Ilgāk ir tādā ziņā, kad saņem izsaukumu par aizdomām, ir jāapģērbjas. Otrs, pēc izsaukuma izpildes ir jādezinficējas, jādezinficē transportlīdzeklis, jānoģērbjas, kas ir papildus laiks. Protams, ka brigāde tad nav pieejama,’’ saka Aleksejs Safonovs, NMPD brigādes ārsta palīgs.

 “Ja aparatūru var nopirkt, tas ir izdarīts, cilvēciski ar resursiem, mediķiem, problēma ir jau ieilgusi, veidojas gadu desmitiem. Nebūs atrisināta ne tuvākajā rudenī, ne tuvākajā laikā. Mums jāstrādā ar tiem resursiem, kas ir,’’ pauž Aleksandrs Osipovs, NMPD brigādes ārsts.

Liepājas reģionālajā slimnīcā (LRA) nedēļas vidū bija stacionēti 16 Covid-19 pacienti, no kuriem trīs atradās reanimācijā. Ārstniecībās iestādē strādājošie mediķi norāda, ka 95 procentos gadījumu Covid-19 pacienti, kuri nonāk intensīvās terapijas nodaļā, ir nevakcinētas personas, arvien biežāk slimnīcā nokļūst gados jauni cilvēki, pagājušajā nedēļā - pat trīsgadīgs bērns. “Ja nepieciešams, palielinām gultas vietu skaitu, bet ir arī ne-Covid pacienti, kuriem arī ir nepieciešama intensīvā terapija, tas ikdienā ir tāds balanss starp infekciozo pusi un neinfekciozo pusi,” pauž Mihails Dolguševs, LRA ārsts anesteziologs-reanimatologs.

Liepājas reģionālā slimnīca, gatavojoties Covid-19 pacientu pieplūdumam, palielinājusi koronavīrusa slimniekiem paredzēto gultu skaitu līdz 33 vietām. Liepājā šobrīd neviens no pieejamajiem pakalpojumiem nav ierobežots, pašlaik šāda plāna nav. Vistuvāk šādai situācijai slimnīca bija janvārī, februārī, kad ārstniecības iestādē bija stacionēti 60 pacienti, vairāk nekā 70 darbinieku bija “izsisti” no ierindas. Galvenais faktors, lai izvairītos no šādas situācijas rudenī, pēc slimnīcas vadības domām, būs sabiedrības vakcinācijas aptvere. “Cik nu mentāli gatavi var būt darbinieki nejēdzīgām nāvēm. Redzot, ka cilvēks nosmok tuvredzības dēļ. Šī nav obligātā nāve. Mēs centāmies, lai darbinieki maksimāli spētu, it sevišķi tie, kas ir iesaistīti Covid-19 ārstēšanā, iziet atvaļinājumā vasaras mēnešos, tas jau bija skaidrs - rudenī būs jauns uzliesmojums,’’ pauž Edvīns Striks, SIA “Liepājas reģionālā slimnīca” valdes priekšsēdētājs.

Kopumā līdz šim pirmo vakcīnas devu ir saņēmuši aptuveni 874 000 cilvēku, bet vakcināciju pabeiguši vairāk nekā 780 000 iedzīvotāju. 


Foto: Freepik