Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” gatavojas vērienīgam valsts svētku koncertam “Latvijai 103”

Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” notiek sagatavošanās darbi svinīgam Latvijas 103. jubilejas koncertam, kurā diriģenta Māra Sirmā virsvadībā vērienīgus skaņdarbus izpildīs Latvijas spožākie akadēmiskās mūzikas izpildītājmākslinieki un solisti. Svētku priekšvakarā - trešdien, 17. novembrī pulksten 19.00 - klausītājus plānots uzņemt uz koncertu klātienē, lai baudītu to Lielās zāles izcilajā akustikā, bet 18. novembrī pulksten 17.00 vakarā svinīgo programmu varēs atkārtoti piedzīvot Latvijas Reģionālās televīzijas kanālā ReTV, kā arī koncertzāles “Facebook” un “Youtube” kontos no jebkuras vietas pasaulē.

Šogad jau par tradīciju kļuvušās valsts svētku koncerta programmas mākslinieciskā vadība nodota latviešu koru kultūras virzītāja, diriģenta un vizionāra Māra Sirmā rokās, kurš ar sev raksturīgo monumentālo vērienu radījis daudzpusīgu koncerta programmu divās daļās. Uz Liepājas koncertzāles skatuves vienosies ērģelniece Iveta Apkalna, sitaminstrumentālists Rihards Fedotovs, obojists Pēteris Endzelis, komponists un pianists Raimonds Tiguls, bet pilnskanību piešķirs viena no staltākajām Latvijas kultūras bākām, Baltijas lielākais profesionālais koris “Latvija” vienotā skanējumā ar koncertzāles mājiniekiem - Liepājas Simfonisko orķestri.

“Svētku koncerta programmu esmu veidojis uz trīs tā saucamajiem vaļiem jeb šajā gadījumā komponistiem. Pirmais - Raimonda Tigula monumentālais skaņdarbs “Jūras grāmata”, kas atbilstoši mūsu Valsts svētku reizei savā būtībā ietver gan vēlējumu, gan atskatu uz pagātni, gan vēstījumu uz nākotni. Otrais - simboliskākie un skaistākie piemēri no Imanta Kalniņa simfoniskās un kormūzikas viņa nenosvinētās 80. jubilejas gadā. Trešais - ļoti interesanta, bet Latvijā maz zināma muzikālā personība, kas arodu slīpējis pasaules augstskolās - Rihards Fedotovs un viņa radītie mūsdienu mūzikas piemēri,” ar skaņdarbu izvēli iepazīstina programmas mākslinieciskā koncepta autors, diriģents Māris Sirmais.

Programmā pirmoreiz uz koncertzāles “Lielais dzintars” skatuves mirdzēs Eiropā pieprasītā pašmāju ērģelniece Iveta Apkalna, kas vakaru iezvanīs ar šī gada jubilāra Aivara Kalēja radīto ērģeļu repertuāra pīlāru - Tokāta par korāli ''Gods Dievam augstībā”.

Reiz ieskandinājusi Ventspils koncertnama svinīgo atklāšanu, pa Kurzemes piekrasti uz Liepāju atceļojusī Raimonda Tigula oratorija “Jūras grāmata” jau no pirmajiem Ivetas Apkalnes atskaņotajiem akordiem klausītājiem piedāvās īstu muzikālo katarsi, kas augs astoņu daļu garumā.

Vakara otro daļu atklās komponista un perkusionista Riharda Fedotova inovatīvie jaundarbi, ko papildinās Jura Matuzeļa radītās videoprojekcijas. Kulminācijā - Imanta Kalniņa kanoniskās 4. simfonijas 1. daļa, 6. simfonijas 3. daļa, Pētera Endzeļa izpildītais obojas koncerts un kormūzikas repertuāra pērles - “Dziesma dzimtenei” un “Lūgšana”.

Pateicoties Liepājas koncertzāles digitālajām iespējām, koncerts būs pieejams apmeklētājiem kā klātienē, tā jebkurā vietā Latvijā un plašajā pasaulē. Bezmaksas translācija ceturtdien, 18. novembrī plkst. 17.00 būs skatāma Latvijas Reģionālās televīzijas kanālā ReTV, koncertzāles mājas lapā www.lielaisdzintars.lv, kā arī “Lielā dzintara” “Facebook” un “Youtube” kanālos. Koncerta vadītājs: Muzikologs Edgars Raginskis.

Koncerts klātienē notiks tikai gadījumā, ja klātienes koncerti apmeklētājiem būs pieejami. Koncerts notiks, ievērojot aktuālos pasākumu apmeklēšanas un epidemioloģiskās drošības nosacījumus, būs pieejams ierobežotam cilvēku skaitam.

Pasākuma organizators SIA “Lielais Dzintars” biļetes uz klātienes koncertu aicina rezervēt un izpirkt līdz 2021. gada 16. novembrim, kad būs zināmi kultūras pasākumu apmeklēšanas nosacījumi. Rezervāciju veikšanai un uzziņām aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru. Darba laiks: no pirmdienas līdz piektdienai: 11.00-17.00, sestdienās, svētdienās: 10.00-15.00. Tālrunis: +371 634 24 555, e-pasts: info@lielaisdzintars.lv. Koncertu ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”.


Foto: Juris Zīģelis