Liepājas balle Rundāles pilī

30. jūlijā Rundāles pilī notiks Liepājas Simfoniskā orķestra rīkotais festivāls “Liepājas skaņas Rundāles pilī”, kas šogad apmeklētājiem piedāvās četrus dažādus notikumus ar vienotu tematisko motīvu “Balle pilī”.

Cīņā par izdzīvošanu politisku un sociālu intrigu piesātinātā vidē galminiekiem nācās nepārtraukti sevi apliecināt caur sociālajām prasmēm, tostarp arī deju. Galmā dejošana kļuva par iecienītu laika kavēkli, un dižciltīgās sabiedrības pārstāvjiem dejotprasme bija obligāta.

Greznas balles savulaik rīkotas Latvijas izcilākajā baroka un rokoko stila arhitektūras un mākslas piemineklī, par mazo Versaļu dēvētajā Rundāles pilī. Piemēram, grāfa Zubova rīkotajos Ražas svētkos Rundāles pilī 1802. gada 10. oktobrī piedalījušies aptuveni 1200 viesu, savukārt 2007. gada 8. jūnijā Rundāles pils uzņēma ap 1000 lūgtu viesu — Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga rīkoja atvadu pieņemšanu par godu savas prezidentūras astoņiem gadiem. Abas viņas inaugurācijas balles 1999. un 2003. gadā arī noritēja šajā greznajā namā tikpat kuplā lokā.

• Plkst. 17 Rundāles pils dārzā, Zaļajā teātrī, notiks saruna par balles, dejas un mūzikas tradīcijām un nozīmi dažādos laikmetos gan ikdienā, gan to ietekmi uz dažādiem nozīmīgiem vēstures notikumu pavērsieniem.

Sarunā piedalīsies ilggadējais Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis, Valsts prezidente (1999 – 2007) Vaira Vīķe-Freiberga un muzikologs Orests Silabriedis, savukārt 

• Plkst. 20 Rundāles pils Zelta zālē Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Aināra Rubiķa vadībā atskaņos dažādu laikmetu deju mūziku, ko rakstījuši tādi ievērojami komponisti kā Volfgangs Amadejs Mocarts, Jozefs Štrauss, Johans Sebastiāns Bahs, Moriss Ravēls, Bēla Bartoks, Mihals Oginskis, Emīls Dārziņš un citi. 

• Festivāls “Liepājas skaņas Rundāles pilī” plkst.22 noslēgsies Franču dārzā, pils pakājē, ar Volfganga Amadeja Mocarta Klarnetes kvintetu La mažorā K.581 un Georga Pelēča “Rundāles kvintetu” klarnetei un stīgu kvartetam. Šos skaņdarbus kopā ar Liepājas stīgu kvartetu Liepājas Simfoniskā orķestra koncertmeistares Līgas Baltābolas vadībā izpildīs izcilais klarnetists Guntis Kuzma, kurš rudenī kļūs par Liepājas Simfoniskā orķestra galveno diriģentu.

• Īpaši padomāts festivālā “Liepājas skaņas Rundāles pilī” par ģimenēm ar bērniem. Plkst.15 Rundāles pils dārzā, Zaļajā teātrī, gaidāma koncertuzveduma “Mazais princis” pirmizrāde, kurā slaveno Antuāna de Sent-Ekziperī stāstu libreta autora Oresta Silabrieža un komponista Andra Vecumnieka interpretācijā izstāstīs “Kurland Quintet” mūziķi kopā ar trompetistu Mārtiņu Zuju un aktieri Ēriku Vilsonu.

Koncertuzvedumu režisējusi Zane Kreicberga, savukārt scenogrāfiju veidojis Varis Siliņš.

Liepājas Simfoniskā orķestra viesošanās Rundāles pilī jau vairākus gadus ir neatņemama vasaras sezonas koncertdzīves sastāvdaļa, kas sniedz iespēju mūzikas skaņas baudīt vidē, kur klasiskās mūzikas dižgaru atstātais mantojums sastopas ar karalisku greznību.


Festivālu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Valsts kultūrkapitāla fonds. Biļetes uz festivāla “Liepājas skaņas Rundāles pilī” koncertu pieejamas “Biļešu Paradīzes” tīklā.


Foto: irliepaja.lv