Lielvircavas muižā īpaša ekspozīcija par muižnieku dzīvi 19. gadsimtā

Jelgavas novada Lielvircavas muižā, pateicoties barona Pētera fon Klopmana vērienīgajam sadzīves un interjera priekšmetu deponējumam, atklāta jauna ekspozīcija, kas ļauj sajust muižnieku dzīvi deviņpadsmitajā gadsimtā. Tas esot pirmais gadījums Baltijā, kad visas muižas ēkas telpas iekārtotas ar priekšmetiem, kas šajā ēkā tiešām bijuši.

Pēc agrārās reformas 1920. gadā Lielvircavas muiža pārgāja valsts īpašumā, un kungu māja kļuva par skolu. Divdesmit pirmais gadsimts gan nāca ar centieniem atgriezt vēsturiskās liecības un ēkas vēsturisko izskatu. Pateicoties baronu fon Klopmanu dzimtas pēcteča apjomīgajam depozītam, tagad izdevies muižas telpas iekārtot atbilstoši aristokrātu dzīvei 19. gadsimtā. Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs Juris Dambis: “Protams, vēl būs jāvelta daudzi gadi, lai šo vietu sakārtotu, restaurētu atbilstoši mūsu prasībām pret šāda līmeņa objektiem, bet mēs jau varam sajust to auru. Tas ir daudzsološi.”

Baronu fon Klopmanu dzimta Lielvircavā saimniekojusi četrus gadsimtus, bet doma atgriezt muižas inventāru Latvijā baronam Pēterim fon Klopmanam radusies 2019. gadā apceļojot Latviju, kad, mazliet bažījoties, tomēr nolemts iegriezties arī Lielvircavas muižā. “Zariņas kundze man stāstīja un radīja aktuālos restaurācijas darbus muižā. Es biju ļoti patīkami pārsteigts, ar kādu mīlestību un, protams, naudas ieguldījumiem tas tiek darīts.”

Mākslas zinātnieks Ojārs Spārītis ReTV skaidro, ka tas ir pirmais gadījums visā Baltijā, kad visas kādreizējās muižas telpas izdevies iekārtot ar to vēsturisko inventāru, ko kādreizējie saimnieki iegādājušies speciāli šīm telpām. “Tas ļaus mūsu sabiedrībai mācīties, izglītoties un saprast, ka kultūra ir gan izglītība, gan materiālā kultūra, kura ir jāapgūst. Mums būs interesanti gan lieliem, gan maziem redzēt, ko nozīmē mēbeles, ko nozīmē gleznas, ko nozīmē galda sudrabs, kas ir ikdienā lietojams, nevis tikai vitrīna muzejā.”

Barons Pēteris fon Klopmans gandrīz 400 vēsturiskos priekšmetus Lielvircavas muižai nodevis uz divdesmit pieciem gadiem. Speciālisti gan uzskata, ka tas, vai Lielvircavas muižas ēka ar savu unikālo iekārtojumu kļūs par iecienītu tūrisma galamērķi, lielā mērā būs atkarīgs no pašvaldības un muzeja rīkotajām aktivitātēm un spējas ieinteresēt.

 


#SIF_NVZ2022