Lielveikali sāk taupīt

Pieaugot energoresursu cenām, arī veikalu tīkli steidz ieviest savus taupības pasākumus. Tikmēr daudziem mazajiem veikalniekem vairs pat nav jādomā par izdevumu optimizēšanu, jo eksperti uzskata, ka sāksies virkne maksātnespējas procesu. Tie, kuri vēl turas, cer uz valdības atbalstu.

Īsāks darba laiks, ekonomiskāks LED apgaismojums un temperatūras optimizēšana telpās ir tikai daži no pasākumiem, ko ievieš veikalu tīkli, reaģējot uz straujo energoresursu cenu sadārdzinājumu. “Rimi Latvia” ārējās komunikācijas vadītāja Inga Bite saka: “Tas, ko mēs šobrīd izskatām, ir temperatūras smazināšana gan birojā, gan veikalos līdz plus 20 grādiem, kas neietekmē kopējo komforta līmeni.

Tas, ko mēs darām papildus, ņemot vērā kopējo situāciju, ir apgaismojuma samazināšana kādos veikalos. Ļoti aktīvi strādājam pie saules paneļu projekta mūsu loģistikas centrā.”

Veikalu tīkla “Top” mārketinga direktore, valdes locekle Ilze Priedīte saka: “Ja ir iespējams zonējums, tad mēģinām dalīt šo apgaismojumu, slēgt ārā, tāpat arī cenšamies vairākos veikalos izslēgt apgaismojumu aukstuma iekārtās. Arī jebkurš nelielais ietaupījums nes šo kopējo ietaupījumu.”

Arī veikalu tīklā “Maxima” notiek regulāra telpu apsekošana un temperatūras režīmu pielāgošana, kā arī pārdomāta elektroierīču izmantošana. Tikmēr veikalu tīklā “Elvi” daudzviet apkuri nodrošina ar siltumsūkņiem, veikali tiek aktīvi aprīkoti ar siltumatguves tehnoloģijām, lai telpas primāri sildītu ar to enerģiju, ko rada pašas tirdzniecības iekārtas – piemēram, ledusskapji un saldētavas. Daudzviet notiek veikalu aprīkošana ar saules paneļiem.

Taču, ja energoresursu cenas turpinās kāpt, nelīdzēs arī šie taupības pasākumi. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš: “Ar šiem taupības pasākumiem būs par maz līdzēts. Domāju, šādos apstākļos varēsim arī pieredzēt darbinieku atbrīvošanas, varbūt pat maksātnespējas.”

“Jau aptuveni 2% tirgotāju ir paziņojuši, ka, kolīdz beigsies siltais laiks, tad viņi pārtrauks darbu vispār, jo, rēķinot izmaksas, viņi nevar savilkt kopā galus,” pauž Latvijas Tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs.

Mazo tirgotāju maksatnespējas reģionos nepatīkami atsauksies uz vietējiem iedzīvotājiem, kuriem tas varbūt ir vienīgais veikals apkaimē. Tirdzniecības sektorā strādājošie cer uz valdības atbalstu.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera šobrīd veic biedru aptauju par esošo situāciju tirgū, kolīdz aptaujas rezultāti būs apkopoti, nedēļas laikā būs skaidrs, kādus atbalsta pasākumus vaicāt valdībai. Savukārt Latvijas Tirgotāju asociācija teic, ka jau no marta risina sarunas ar Ekonomikas ministriju par atbalsta veidiem energotaupības pasākumos. Latvijas Tirgotāju asociācijā arī skaidro, ka jau bija tikšanās ar ekonomikas ministri un tika solīts padomāt arī par tirgotājiem izstrādātajā atbalsta programmā.

 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik