“Lidojošā tautumeita” Olaines muzejā

Olaines Vēstures un mākslas muzejā atklāta Rīgas porcelāna rūpnīcā ražotu trauku un dekoru izstāde. Tās autors ir 17 gadus vecs baldonietis, kurš jau vairāk nekā piecus gadus izzina rūpnīcas vēsturi un kolekcionē tajā ražotos priekšmetus.

Olaines Vēstures un mākslas muzeja izstāžu zāle šoreiz pārsteidz ar krāsu, ornamentu un formu bagātību, ko dažādos gados radījusi Rīgas porcelāna rūpnīcas meistaru komanda. Ne mazāks pārsteigums ir izstādes autors, kurš par porcelāna un fajansa trauku un galda dekoru tehnoloģijām, dažādiem periodiem raksturīgajiem ornamentiem un māksliniekiem, neizlaižot arī servīžu nosaukumus, stāsta bez jebkādas aizdomāšanas vai skatīšanās piezīmēs.

Izstādes autoram, baldonietim Teo Ralfam Jēkabsonam ir tikai septiņpadsmit, bet viņa neparastā aizraušanās ar Rīgas porcelāna rūpnīcas vēstures izzināšanu un saglabāšanu aizsākusies vēl agrāk - pamatskolas vecumā. “Viss aizsākās 2013.-2015. gadā, kad es redzēju Rīgas porcelāna rūpnīcas nojaukšanu. Tur bija vairākas formas, tas viss piesaistīja, un es sāku meklēt servīzes vecmammas skapjos.”

Tad arī atklājies, ka vecmammas māsa kādreiz strādājusi rūpnīcā par apgleznotāju, un nu jau maisam gals bijis vaļā. Tagad kolekcijā esot jau vairāk nekā tūkstoš trauslo priekšmetu, kuru uzglabāšanai atdota lauku māja. “Ir savākti lielākā daļa deviņdesmito gadu dekoru “Viktorijām”, “Diānām” un “Ārijām” [servīžu nosaukumi], kā arī servīzei “Līva”. Tie tad būs apkopoti. Tagad ķeros klāt septiņdesmitajiem gadiem, lēnām virzos uz piecdesmitajiem,” saka Teo Ralfs Jēkabsons.

Tikpat neparasts kā vidusskolēna Teo Ralfa vaļasprieks ir arī izstādes nosaukums - “Lidojošā tautumeita”. Tā puiša draudzene nosaukusi attēlu uz kādas deviņdesmitajos gados ražotas servīzes, kas esot diezgan liels retums, jo ražošana uzsākta vien īsi pirms rūpnīcas slēgšanas.

Izstāde Olainē būs apskatāma līdz 11. septembrim, kad izstāžu zālē sāksies rekonstrukcija.