Libānas ēdieni latvieša virtuvē

Gan jau būsiet ko dzirdējuši par žurnālistes Lindas un daktera Hosama Abu Meri ģimenes pavārgrāmatu “101 libāniešu ēdiens”. Tapusi pandēmijas laikā, savu oficiālo atklāšanu tā piedzīvoja tikai nupat. Linda šodien arī mums piedāvā izmēģināt vienu no 101 receptēm, ir pārliecināta, ka tā atbildīs jebkurai gaumei.

Par grāmatas ideju un realizāciju viņa stāsta: “Man ļoti patīk gatavot ēst. Protams, esot kopā ar Hosamu, es sāku pamazām apgūt libāniešu virtuvi. Vispirms vienkārši garšojot to, ko gatavo viņš, bet tad pamazām arī pati sākot eksperimentēt ar jaunām garšām. Un, izrādās, nekā sarežģīta tur nav, vajag tikai darīt! Atnāca kovids. Protams, viss ierastais pēkšņi bija ar kājām gaisā - ne vairs draugus ciemos uzaicināt, ne uz restorāniņu aiziet, sāku “restorāniņu” improvizēt mājās: brīvdienu maltīte vairākās kārtās, utt. Un kādā brīdī Hosams saka: “Varbūt uzrakstām grāmatu? Par Libānas ēdieniem? Jo Latvijā tādas nav un Libānas virtuvi Latvijā vispār ļoti maz pazīst.”

Grāmatu? Kāpēc gan ne?! Sākām pamazām un metodiski pie tā strādāt: pakonsultēties ar Hosama mammu, pagatavot ēdienu, nofotografēt, salikt bildes mapītē. Pēc tam bija ilgā rakstīšana... Izgāju cauri visiem iespējamajiem posmiem: no pirmās aizrautības, līdz “negribu vairs tos tekstus redzēt!”, līdz “o, sāk izskatīties pavisam labi!”, kad redzējām pirmos maketus. Beigās, protams, ļoti liels prieks un gandarījums, jo labs un pamatīgs darbiņš padarīts.

Par Libānas virtuvi runājot - ēdieni ir ļoti, ļoti garšīgi. Daudzi jautā, vai ir asi? Nē, nav, Libānas virtuvei ir raksturīgas piesātinātas garšas, bet ne asas. Un lielākā daļa ēdienu ir arī patiešām veselīgi, jo daudz dārzeņu, pākšaugi, kvalitatīva gaļa. Saldumi gan, protams, ir kaloriju bumba, bet tos jau arī nevajag daudz - pāris kumosiņus ar stipru arābu kafiju un ir lieliski!”

Pagatavo un pagaršo! Šī ir riktīga vasaras ražas recepte.

 

Zemnieku bulgurs Katermajas gaumē (Marouke)

Šis ēdiens nāk no Hosama dzimtās pilsētas Katermajas. Tradicionāli bijis iecienīts septembrī un oktobrī, kad zemnieki vāc olīvu ražu un nav laika iet mājup pusdienot – jāēd turpat uz lauka, kaut ko tādu, ko var ātri pagatavot. Vasarā sagatavotais bulgurs, gatavie tomāti un sīpoli, bagātīgs saišķis aromātisku zaļumu šo ēdienu padara ļoti īpašu.

 

Sastāvdaļas

  • 1 gl. vissmalkākā bulgura
  • ½ kilograms ļoti gatavu tomātu
  • 1 liels baltais sīpols
  • liela bunte bazilika
  • 1 sauja svaigu piparmētru lapiņu
  • 1 čili pipars
  • 1/4 tējk. kanēļa
  • ¼ tējk. kumīna
  • ½ tējk. maltu balto un melno piparu
  • 1 ½ tējk. sāls
  • 1 ēdk. tomātu pastas
  • ½ gl olīveļļas

 

Pagatavošana

Vidēja izmēra bļodā ieber nevārītu bulguru.

Tomātus un sīpolu smalki sagriež un liek pa virsu bulguram.

Smalki sakapā un pievieno baziliku, piparmētras lapiņas un čili piparu.

Visu dāsni pārlej ar olīveļļu, pārkaisa ar kanēli, kumīnu, baltajiem un melnajiem pipatiem un sāli. Pievieno tomātu pastu un ar rokām visu samīca.

Nogaida, apmēram, 10 - 15 minūtes, līdz bulgurs uzsūc tomātu izdalīto sulu un olīveļļu un kļūst mīksts, un pasniedz.

Ja garšo aromātiskie zaļumi, baziliku un svaigās piparmētras var droši likt vairāk.