LIAA Jelgavas biznesa inkubatorā rekordliels pieteikumu skaits

Neraugoties uz to, ka pandēmijas laikā Jelgavas biznesa inkubatorā reti kāds sastopams, klusums šeit ir visai nosacīts. Uzņēmējdarbība attīstās, un arī šajā laikā pieaugusi interese par iekāpšanu “biznesa kurpēs”.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Jelgavas Biznesa inkubatora vadītājs Ņikita Kazakevičs saka: “Kopumā gan apgrozījums, gan eksporta apjoms ir palielinājies. Protams, ne tik strauji, kā mēs bijām to gaidījuši, bet jebkurā gadījumā, neskatoties uz pandēmiju, apjoms ir attīstījies. Arī ar pieteikumu skaitu ir ļoti līdzīgi. Grūti izskaidrot, kur tā kopējā sakritība ir - vai ir kaut kāda korelācija starp pandēmiju un pieteikumu skaitu. Fakti liecina, ka pieteikumi pieaug, uzņēmēji attīstās, tā dinamika ir diezgan pozitīva.”

No 88 pieteikumiem trīsdesmit četri bija inkubācijas programmas atbalstam. Izturot konkursu - vairāk nekā četri dalībnieki uz vienu vietu - starp septiņiem uzņemtajiem arī uzņēmums, kurš izveidojis runājošos roku dezinfekcijas stendus.

SIA “Lifetech Solutions” līdzīpašnieks Vilnis Krauze pauž: “Pirmais iespaids bija, ka mēs to radīsim kādās 2-3 nedēļās, bet gala rezultāts diemžēl tik ātri nesanāca. Mums pagāja kāds pusgads, lai mēs nonāktu līdz tam, kur mēs esam šobrīd. Šobrīd svarīgs ir ātrums, lai mēs varētu šajā tirgū ieiet. Mēs ticam, ka inkubatora gan kontakti, gan partneru tīkls spēs mums palīdzēt eksportā.”

Jautāts, vai bizness nebeigsies līdz ar pandēmiju, Vilnis nosmej, ka rokas būs jādezinficē mūžīgi, tomēr esot jau idejas, kā šos stendus pielāgot arī citām vajadzībām.

Pandēmijas laiks rosinājis arī dažādas citas biznesa idejas. Tā kādreizējais ātrslidotājs uzsācis longbordu ražošanu, lai pēc ilgās sēdēšanas pie datoru ekrāniem mudinātu cilvēkus kārtīgi izkustēties. Pirms diviem gadiem izveidotais uzņēmums šobrīd jau sevi varot saukt par eksportējošu, bet inkubatora atbalsts nepieciešams, lai apjomus dubultotu un iegādātos jaunas ražošanas iekārtas.

SIA “Migla Boards” īpašnieks Tomass Bakēvics: “Mēs vēlamies izmantot daudz labākus un dabai draudzīgus izejmateriālus, pie kā mēs šobrīd strādājam, kas ir saistībā ar kaņepju šķiedrām un otrreiz pārstrādājamām plastmasām. Šobrīd mēs ražojam dēļus no Latvijas bērza.”

Pirmsinkubācijas programmā uzņemti divdesmit pretendenti, kuriem šogad pirmoreiz pievienojušies arī seši dažādu valstu, diasporas pārstāvji.

“Vai viņi vēlās atgriezties vai, nē, par to es nevaru neko pateikt. Mūsu kopējais mērķis ir iemācīties un attīstīt uzņēmējdarbībai nepieciešamās prasmes. Inkubācijā jau var pretendēt tikai Latvijā reģistrēti uzņēmumi, tādēļ, ja no pirmsinkubācijas dalībnieki ir apmierināti, viņi saprot, ka inkubācijā viņi var saņemt vēl lielāku vērtību, bet tāpēc viņiem nepieciešams piereģistrēt uzņēmumu Latvijā, tad mēs to arī sekmēsim un veicināsim,” skaidro Ņikita Kazakevičs.

Dalībai pirmsinkubācijas programmā pieteikusies arī kādreizējā rīdziniece Anta, kura dzīvo Turcijā. Anta strādājusi dažādus darbus, tostarp arī augļu tirdzniecības firmā, bet tagad izveidojusi savu pitaiju (auglis) siltumnīcu. Atgriezties Latvijā pavisam viņa gan nedomājot, tomēr kopā ar ģimeni vismaz četrus mēnešus gadā varētu pavadīt dzimtajā zemē. Latvija plānota arī kā viena no vietām, kur nogādāt savu saražoto produkciju.

Nākamā uzņemšana biznesa inkubatorā būšot rudenī, bet, lai diasporas dalībnieki varētu startēt arī uz nākamo programmu, tiem savs uzņēmums gan būs jāreģistrē Latvijā.