Latvijas zinātnieki Eiropā vadīs kuņģa vēža skrīninga attīstīšanu

Ļaundabīgā vēža audzējs ir otrs biežākais nāves cēlonis Latvijā. Katru gadu tiek konstatēti aptuveni 11 tūkstoši onkoloģisko slimību. Starp tām arī saslimšana ar kuņģa vēzi. Pašlaik Eiropā gan trūkst efektīvas kuņģa vēža skrīninga metodes. Latvijas zinātnieki būs tie, kas vadīs skrīninga attīstīšanu Eiropā. 

Līdzšinējie pētījumi liecina, ka kuņģī mītošās un kuņģa vēža attīstību veicinošās baktērijas helikobaktērijas izskaušana nāves gadījumu skaitu varētu samazināt pat par 40%. Būtiski ir rast veidus, kā šo profilaksi realizēt praksē, norāda Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors Mārcis Leja. 

Pērn decembrī Eiropas Savienības padome pieņēma jaunas rekomendācijas par vēža skrīningu. Tās ietver krūts, dzemdes kakla un kolorektālā jeb zarnu vēža skrīninga atjauninājumus, savukārt plaušu, prostatas un kuņģa vēža skrīninga pakāpeniskas ieviešanas ieteikumi izstrādāti un pieņemti pirmo reizi. “Pa visām šīm jomām Eiropas līmenī vēl tiek izstrādāti un tiks izstrādāti ieteikumi un standarti, tad tiks rekomendēti plašai ieviešanai. No pētniecības konteksta esam bijuši iesaistīti jau diezgan daudz gadus pēdējā kuņģa vēža skrīninga principa izstrādē un datu iegūšanā. Šbrīd sākas Eiropas projekts, un mums ir tas gods vadīt šo projektu arī Eiropas līmenī,” saka projekta zinātniskais vadītājs, Latvijas Universitātes pārstāvis Mārcis Leja.

Šāda iespēja Latvijai vadīt šo projektu ir, jo jau gandrīz 10 gadus Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts kopā ar Starptautisko Vēža pētniecības aģentūru veic pētījumu kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanai, kas ir GISTAR pētījums. Gūtā pieredze sadarbībā ar klīniskām iestādēm, gremošanas slimību ārstēšanas centru GASTRO un laboratorijām ir Latviju pozicionējusi tādā ekspertu statusā. Leja: “Apmēram 90% no šiem te ļaundabīgiem kuņģa audzējiem ir saistīti ar helikobaktēriju. Zinām, to, ka šo baktēriju var, protams, ideālā scenārijā nenodot tālāk nākamām paaudzēm. Tā būtu viena iespēja cīnīties ar to, bet otra iespēja, ja reiz ir patrāpījusies un nodota, tomēr to likvidēt. Likvidēt var ārstējot. Te mēs nonākam pie profilaktiskas ārstēšanas, bet ir ļoti svarīgi, lai, veicot šo ārstēšanu, nenodaram pacientam lielāku ļaunumu nekā labumu.”

Pie kuņģa vēža profilakses pasākumu attīstīšanas un ieviešanas Latvijas zinātnieku vadībā strādās vairāk nekā 20 partneri no 14 Eiropas valstīm. Projekta “Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā” mērķis ir ar trīs plaša mēroga pilotpētījumu palīdzību attīstīt dažādus kuņģa vēža skrīninga un agrīnas diagnostikas aspektus, izstrādājot arī atbilstošas un izmaksu efektīvas vadlīnijas tā ieviešanai. 


Foto: Freepik; ilustratīvs