Latvijas un Ukrainas mākslinieki izstādē “Dvēseles pieskārieni”

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā aplūkojama izstāde, kurā izvietoti gan latviešu makslinieku darbi, kas veltīti Ukrainai, gan arī trīs Ukrainas mākslinieku, kuri pašlaik dzīvo un strādā Latvijā, darbi. Šī izstāde ir īpašs veltījums drosmīgajiem Ukraiņu varoņiem. 

Muzeja izstāžu zālē Gulbenē izvietoti darbi, kuros spilgti iezīmējās Ukrainai raksturīgās košās krāsas. Šeit aplūkojama izstāde “Dvēseles pieskārieni – sāpīgi, skumji un gaiši.” Izstādes idejas autore ir Latvijas Univeristātes Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, kura pērn kopā ar citām radošām latviešu personībām izveidoja izstādi “Veltījums Ukrainai”. “Man bija liels pārsteigums, kad uzzinājau, ka ļoti maz latviešu mākslinieku ir bijuši Ukrainā. Ir bijuši Itālijā, Spānijā, Ēģiptē, bijuši visur, bet nav bijuši Ukrainā. Biju sarūgtināta. Domāju – kā, vai tad mana ideja neīstenosies.”

Tad atklājās, ka mākslinieks Juris Ģērmanis jau 19. gadu sākumā ir pabijis Ukrainā un tur radījis trīs gleznas: Krima, Jalta un Bezdelīgu ligzda. Atsaucās arī Jānis Streičs, kurš, uzņemot kino, Ukrainā radījis arī gleznu. Tā pamazām mākslinieku grupa radīja arī jaunus darbus – veltītus Ukrainai. 

Gleznotāja Gunta Brakovska ReTV stāsta, ka mākslinieku grupa, kuras darbi redzami izstādē, jau kādu laiku sekmīgi izstāda savus darbus Rīgas latviešu biedrības paspārnē. Ukrainai veltītajā izstādē redzami divi Guntas Brakovskas darbi, viens no tiem ir viņas portrets, kurā atainotas sajūtas, sazvanoties ar māksliniekiem Kijivā. “Viņi man vienmēr zvana no Kijivas. Kad zvana Svitlana, kas ir augsta ranga mākslas zinātniece un konsultatne mākslas jautājumos Kijivas nacionālajos muzejos, vienmēr uztraucos, vērīgi klausos, un šīs manas emocijas ir atainotas šajā gleznā.” 

Izstādē aplūkojami trīs vienas ģimenes Ukrainas mākslinieku darbi. Svitlana Kislova norāda, ka viņa savos darbos ir iemūžinājusi to, kā jūtas Latvijā, piemēram, atainojusi Kronvalda parku Rīgā. “Šī izstāde ir tik ļoti gaiša, bagāta dinamiskām krāsām. Tā ir tik daudzkrāsaina. Es īpaši pamanīju darbu “Bezdelīgas ligzda”, gaisma uz šo darbu krīt tā, ka īpaši izceļas Krimai un turienes māksliniekiem raksturīgās krāsas.”

Latviešu un ukraiņu mākslinieku izstāde Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā būs aplūkojama līdz 6. maijam.