Latvijas paviljons Venēcijas arhitektūras biennālē - lielveikals “TC Latvija”

Reizi divos gados Venēcijā norisinās vērienīga arhitektūras izstāde un Latvija tajā piedalās jau desmito reizi. Biennāles vienojošā tēma šogad ir “Nākotnes laboratorija”, kur Latviju reprezentē īpašs koncepts, kas apkopo iepriekšējos gados pieredzēto. 

Šogad Venēcijas arhitektūras biennālē Latvijas paviljons veidots kā lielveikals, kur pieejamās preces nebūs ierastie pārtikas produkti, bet gan visas arhitektūras idejas un konstrukcijas, kas Venēcijā prezentētas jau kopš 2002.gada, kad Latvija sāka dalību izstādē.

“TC Latvija” - tāds ir lielveikala nosaukums, kas šogad raksturo Latviju, bet kā atklāj kurators Uldis Jaunzems - Pētersons, ne lielveikals ir tas, kas reprezentē valsti, bet gan pats koncepts un pieeja. Lielveikals kalpo kā forma, caur kuru var runāt par daudz globālākām lietām, iezīmējot Latviju kā neatņemamu pasaules sastāvdaļu. Uldis Jaunzems- Pētersons ReTV atklāj, ka viens no mērķiem ir tieši likt domāt par to, cik daudz ideju, patiesībā ļoti labu ideju tiek katru reizi vestas un rādītas Venēcijā. Un viens no jautājumiem, kas ar tām notiek tālāk? Bet otrs - iesaistīt apmeklētājus, ļaujot izvēlēties produktus un, balsojot. Tā viņus padarot savā ziņā par pētniekiem, kas mums varētu sniegt ļoti interesantus datus par to, kādas idejas tad cilvēki izvēlas.

Latvijas paviljonu šogad apmeklēja arī talsiniece, TV9 Pakalni žurnāliste Sanita Liepiņa. Viņa pauž prieku, ka Venēcijas biennāli apmeklējuši daudzi latvieši, tādā veidā atbalstot Latvijas pārstāvjus izstādes laikā, un atzīmēja arī nianses, par kurām Latvijas paviljonā domāts, lai labāk parādītu valsti. Sanita Liepiņa stāsta, ka ekspozīcijā bijis iepirkumu grozs ar daudz dažādām “Gotiņu” končiņām. Tas saistīts ar pirmo biennāli, kad Latvija piedalījās, prezentējot Gaismas pili. Sanitai šķitis mīlīgi, ka cilvēki tiešām ņēmuši un garšojuši “Gotiņas”.

Viņasprāt, Latvijas paviljons izceļas uz citu valstu fona ar saistošu vizuālo noformējumu, kā arī to, ka izstādes apmeklētāji tika iesaistīti aktivitātēs, izvēloties sev tīkamus lielveikala produktus.

Venēcijas biennāles 18. starptautiskā arhitektūras izstāde atklāta nedēļas nogalē un norisināsies līdz pat novembra beigām.