Latvijas neatkarības atjaunošanu šogad sagaida ar citām domām un sajūtām

Latvijas neatkarības atjaunošana nav tikai būtisks stāsts un daļa no mūsu valsts vēstures, bet arī šodiena. ReTV žurnālisti devās vaicāt iedzīvotājiem reģionos – kādas ir viņu sajūtas un kā grasās svinēt svētkus?

Dažādās Latvijas pilsētās satiktie cilvēki atzīst, ka viņu ģimenēs jau ir iesakņojušās tradīcijas tam, kā atzīmēt šo svētku dienu. Piemēram, gatavojot kādu īpašāku mielastu, piedaloties gājienos un publiskos pasākumos, klausoties Atmodas laika mūziku vai skatoties latviešu filmas.  “Šogad īpaši siltām izjūtām. Būs vairāk ar bērniem, par ko parunāt – kādēļ šis ir svarīgi un kāpēc tie nav tikai Baltā galdauta svētki, kādēļ tas ir nozīmīgi mūsu valstij,” saka Laura, cēsniece.

“Tik pat svarīgs kā 18. Kā tauta varbūt vēl neesam izdomājuši, kā to vislabāk atzīmēt. Nav tās dziļās, senās tradīcijas, bet tās attīstās, tāpat kā mūsu valsts attīstās. Esmu kopā ar ģimeni sēdējis pie baltiem galdautiem,” stāsta Nils, ASV vēstniecības pārstāvis.

Talsinieks Jānis: “Jāskatās, kas notiek tepat blakus kaimiņvalstī - Ukrainā. No vienas puses - svinam. No otras puses - vērojam, kas notiek pasaulē. Tad ir tā piezemētāk.”

“Es 4. maiju nekad īsti neesmu svinējis. Nesvinēšu arī šogad, jo eksāmeniem jāgatavojas. Kopumā skatoties, liekas, ka neviens cilvēks ar mierīgu sirdi nevar svinēt - ar visu apkārt pasaulē notiekošo,” norāda Artis, jelgavnieks.

Lai arī izskan kāds pretējs viedoklis, tomēr vairums ReTV saka, ka šajā dienā izjūt pateicību pret tiem, kuri cīnījās par neatkarības atgūšanu, un stāsta par to, kas viņiem liek šodienas Latvijā justies lepniem un stipriem. “Cilvēki - pozitīvi noskaņoti, optimistiski, spēcīgi, darboties griboši. Cilvēki ir tie, kas spēcina,” saka Ilze, cēsniece. Savukārt Talsu novada iedzīvotāja Ritma Prūse uzsver: “Bērni, mazbērni. Jaunatne. Es priecājos par jauniem uzņēmējiem, par tiem, kuri nav aizbraukuši, kuri ir palikuši.”

Daži atklāj, ka šogad 4. maijs nācis ar citādākām domām. Domājot par Krievijas uzsākto karu Ukrainā, izjūt bailes, taču vienlaikus arī liek aizdomāties par neatkarības, miera un demokrātiskām vērtībām, kā arī to, cik tas ir būtiski.


Foto: Freepik