Latvijas juridiskās psiholoģijas asociācija aicina noteikt Krimināllikumā atsevišķu pantu par vardarbību partnerattiecībās

Latvijas juridiskās psiholoģijas asociācija atklātā vēstulē aicina noteikt Krimināllikumā atsevišķu pantu par vardarbību partnerattiecībās, aģentūru LETA informēja asociācijas valdes vadītāja Inga Lubāne.

Asociācijas ieskatā pants par vardarbību partnerattiecībās radītu tiesisku pamatu, lai varmāka saņemtu atbilstošu sodu un cietusī persona - atbilstošu aizsardzību.

Šāds aicinājums tapis pēc tā, kad Jēkabpils novadā sava bērna un mātes acu priekšā tika nogalināta 1983.gadā dzimusi sieviete. Slepkavību pastrādāja viņas bijušais vīrs Leons Rusiņš, kurš mēnešiem ilgi sievietei draudēja un viņu vajāja, par to regulāri tika ziņots policijai, bet sieviete pasargāta netika. Konkrētajā situācijā personai bija 19 kriminālprocesi, no kuriem 18 - par nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu.

Asociācijas ieskatā Rusiņa gadījuma būtība ir vardarbība partnerattiecībās, ko Rusiņš turpināja arī pēc kopdzīves beigām.

"Vardarbība partnerattiecībās ir atsevišķi izdalāms vardarbības veids. Šī veida vardarbība ir sistemātiska un ilgstoša. Tā ietver daudzas dažādas vardarbīgas uzvedības formas. Vardarbībai partnerattiecībās ir tendence kļūt intensīvākai un smagākai laika gaitā, kā tas notika arī notika šajā gadījumā," norāda Lubāne, papildinot, ka Latvijas tiesiskajai sistēmai nav šādiem nodarījumiem atbilstoša tiesiskā regulējuma, un katra Rusiņa veiktā darbība tika vērtēta atsevišķi.

Šobrīd Saeimas juridiskā komisija plāno pastiprināt sodus par atsevišķiem nodarījumiem. Tomēr tas neļauj redzēt visu vardarbības kopainu, uzskata Lubāne.

Viņa norāda, ka kriminālatbildība par vardarbību partnerattiecībās ļautu izmeklēt visas Rusiņa veiktās darbības kopumā un noteikt atbilstošu soda apmēru - arī probācijas uzraudzību.

Tāpat tas ļautu vērtēt Rusiņa personības īpatnības, viņa iepriekš veiktos vardarbīgos nodarījumus, kā arī veikt ekspertīzi par Rusiņa psihisko veselību un izvērtēt Rusiņa vardarbīgās uzvedības riskus un aizsargāt cietušo, kā arī izstrādāt vardarbīgās uzvedības korekcijas programmas varmākam un rehabilitācijas pasākumus cietušajai.

Jau vēstīts, ka letālais uzbrukums aprīlī nebija pirmā reize, kad Rusiņš uzbruka sievietei ar nazi. Viņas radi stāstījuši, ka uzbrukums noticis arī 2022.gada 18.februārī pie iepirkšanās centra "Sēlija". Rusiņš tur sievietei uzbrucis ar nazi, no kā palikušas skrambas no naža griezieniem uz sejas un rokām. Par to Rusiņam piemēroja 500 eiro sodu.

Līdzīgas problēmas radušās arī citai Rusiņa bijušajai dzīvesbiedrei, kuru arī viņš pēc izšķiršanās sācis terorizēt. Arī šī sieviete uzsvērusi, ka no tiesībsargiem gaidīto palīdzību īsti nav saņēmusi - viņa rakstījusi iesniegumus policijai, vēstules Valsts prezidentam un tiesībsargam, taču "tas neko nedeva". Sieviete pašlaik cenšas neatklāt savu dzīvesvietu, jo baidās, ka "viens nepareizs solis, un viss būs pagalam", proti, ka viņa var būt nākamais upuris.


Foto: Freepik; ilustratīvs