Latvijas goda konsuls Ukrainā: sargājiet mieru, mīliet savu tautu

Aleksandrs Povenko ir Latvijas goda konsuls Ukrainā. Šogad – pateicībā Latvijai par atbalstu un palīdzību kara plosītajai Ukrainai – Latvijas valsts svētku nedēļā viesojas Ogrē, piedalījies Lāčplēša dienas lāpu gājienā un šovakar ir kopā ar latviešiem. ReTV intervijā Aleksandrs Povenko vairākkārt uzsver – pats svarīgākais ir sargāt un rūpēties par mieru dzimtenē. 

Aleksandrs Povenko ir no Doņeckas apgabala Ukrainā, dzimis astoņu bērnu ģimenē, arī pašam ir septiņi dēli un meita. Alaksandrs saka – bija, jo 2014. gadā, Krievijai iebrūkot Ukrainā, divi no dēliem nogalināti. “Jaunākajam 24, vecākajam būtu 30. 2014. gadā, kad sākās karš, mēs apmeklējām baznīcu, atnāca krievu noskaņoti cilvēki, seperātisti, paņēma divus dēlus, brāļus, pēc ilgas spīdzināšanas sadedzināja.”

Neskatoties uz ciešanām, ko karš atnesa Aleksandra ģimenei, viņš ikdienā cieši sadarbojas un palīdz Ukrainas karavīriem, dodas uz fronti un savām acīm izdzīvo postošo karu. “Neviens nevēlas karu, bet tie, kuri bija kara izpildītāji, domāja, ka tā ir spēle, bet karš nežēlo nevienu. Es katru reizi, kad tiekos ar cilvēkiem, saku: sargājiet mieru, par jebkuru cenu rūpējieties, lai saglabātu mieru! Esmu redzējis dažādus cilvēkus: žurnālistus, rakstniekus. Redzējis, kā stāv un lūdz, lai palīdzam. Viņiem ir kauns lūgt, bet nāk pie mums uz punktu baznīcā, kur var dabūt palīdzību: pārtiku, apģērbu. Tie ir cilvēki, kuri paši kādreiz palīdzēja, atbalstīja. Tas ir tas, ko negribētos redzēt. Nevienam un nekad.”

Šodien Aleksandrs pilda arī Latvijas goda konsula pienākumus Doņeckas apgabala Slovjanskas pilsētā Ukrainā, cieši sadarbojas ar Latviju, tostrap Ogres novadu, kas jau kopš 2015. gada regulāri sūta palīdzības pakas. Aleksandrs Povenko saka: “Mums ir apbrīnojami redzēt, kā Latvijas tauta mīl Ukrainu, pārdzīvo par Ukrainu. Ļoti palīdz, tostarp karavīriem, armijai. Pateicoties jums, mēs saņēmām daudz automašīnas bruņotajiem spēkiem, ļoti daudz. Tikai caur mani kādas 30 mašīnas. Bet atnāca daudz vairāk. Tāpēc esam pateicīgi!”

Aleksandrs Latvijā ieradies kopā ar savu ģimeni, piedalījies Ogrē Lāčplēša dienas gājienā un arī 18. novembrī kopā ar ogrēniešiem atzīmēs Latvijas proklamēšanas dienu. Savā intervijā viņš vairākkārt atkārtojas un saka, ka ir tik svarīgi katram saprast – nekas nav vērtīgāks par mieru savā zemē. “Ukrainai vēlu mieru, Latvijai mieru. Par jebkuru cenu sargājiet mieru, strādājiet pie tā. Jāstrādā ir militārajiem un speciālajiem dienestiem, valdībai. Un mīliet savu tautu, visus pilsoņus. Nedaliet – vieni vai otri. Cieniet, bet pāri visam Latvija.”