Latvija tekstila dalīto vākšanas sistēmu gatava ieviest 2023.gadā

Kur likt savu nolieto apģērbu, kad tas kļuvis par mazu vai apnicis, bet nav vēl tādā stāvoklī, ka būtu izmetams atkritumos? Daudziem šis jautājums ir aktuāls.

Iedzīvotāji atzīst, ka ne katram gan ir laiks meklēt nākamo apģērba lietotāju, tāpēc ērtākais būtu to vienkārši nodot šķirošanai. Šāda iespēja nu ir jau 60 vietās, kur izvietoti speciāli konteineri. Tas ir Latvijas Zaļā punkta, SIA “Eco Baltia vide” un SIA “ZAAO” kopīgi īstenotais pilotprojekts. Šobrīd tā mērķis ir saprast - kāds, cik daudz un kādā kvalitātē nolietotais tekstils konteineros nonāk.

SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis saka: “Mēs bijām domājuši, ka būs pat vairāk piemaisījuma klāt. Piemēram, pat tad, ja ir uzlīmīte vai atšķirīgas krāsas konteineri, vienalga nonāk tur dažāda veida atkritumi, kas tur nav paredzēti. Tad, ko mēs jūtam par tekstilu – sabiedrība pietiekami labi uztver informāciju, kas tiek skaidrota..”

Tātad ir jāpanāk, lai konteineros ievietotais tekstils būtu derīgs otrreizējai lietošanai. No visiem šobrīd dažādās vietās izvietotajiem 60 konteineriem, savāktais apjoms tālāk tiek nogādāts uz pāršķirošanu Tukumā. Tur to sadala vēl vismaz 30 dažādās frakcijās - kas vēl velkams mugurā, kas nododams pārstrādei. Šī gan esot mājasdarba un plānotā lielā mērķa vieglākā daļa. 

Kaspars Zakulis, “Latvijas Zaļais punkts” direktors, pauž: “Nākamais solis ir tajā brīdī, kad 23. gadā palaidīsim šo sistēmu, tie būs apmēram tūkstoš konteineru uz visiem Latvijas iedzīvotājiem.”

Tekstila pārstrādes rūpnīcas pamazām sāk rasties jau citviet Eiropā, ir jau Vācijā un Spānijā, bet vasarā plānots atvērt arī kaimiņos Somijā, kuras apjoms jeb jauda, kā interesējušies “Eco Baltia vide”, būšot gan tikai ceturtā daļa no Somijas tirgus. Tāpēc šī ir niša, kurā vēl arī Latvija var paspēt ieņemt savu vietu tuvākajā reģionā. Turklāt - tā būtu iespēja pašiem veidot arī savu no pārstrādātajiem materiāliem jaunu produktu.

Ne vien pašiem sava pārstrāde, bet iespēja arī samazināt no citām Eiropas valstīm ievestā lietotā tekstila daudzumu. Tas būtu vēl viens ieguvums dalītās vākšanas sistēmai - piebilst vides apsaimniekošanas uzņēmumā “Eco Baltia vide”. Būtībā tad pašiem iekšienē radīsies savs lietotais tekstils, ko tad arī attiecīgi tā nolietojuma pakāpei izmantot otrreiz. 


Foto: unsplash.com