Latvijā ražotā militārās tehnikas krava jau ceļā uz Ukrainu

Šodien ceļu uz fronti Ukrainā sāka Latvijā ražotā militārās tehnikas krava, kas iegādāta par labdarības fonda “Ziedot.lv” kampaņā “Labā ziņa” savāktajiem līdzekļiem. Uz Ukrainu tika nosūtīti skūteri, kuru ātrums var sasniegt pat 100 kilometrus stundā. Ar vienu uzlādi esot iespējams nobraukt 300 kilometrus. Karavīri Ukrainā saņems arī kvadraciklus, īpaši tiem pielāgotas platformas.

Karadarbība Ukrainā turpinās jau 11 mēnešus. Tikpat ilgi ukraiņus atbalsta Latvijas iedzīvotāji un uzņēmēji. Frontē jau izmēģināti gan mūsu kvadracikli, gan Liepājā ražotie uzņēmuma ziedotie skūteri, par ko ukraiņi ir ļoti pateicīgi. “Mobilitāte ir ļoti svarīga tāpēc, ka katra sekunde var būt izšķiroša, lai tu izdzīvotu. Ļoti gribu pateikties visai latviešu tautai, ka jūs mums palīdzat,” saka Aleksejs, karavīrs no Ukrainas.

Pateicoties labdarības fonda “Ziedot.lv” kampaņā “Labās ziņas” divu mēnešu laikā saziedotajiem 439 768 eiro, šodien ceļu uz fronti sāks pirmā iedzīvotāju saziedotā Latvijā ražotā militārās tehnikas krava. “Līdz šim Ukrainai esam palīdzējuši ļoti daudz – vairāk nekā 16, 5 miljoni eiro caur “Ziedot.lv”. Puse no tiem – astoņi miljoni eiro – tieši militārām vajadzībām. Sapratām, ka Latvijai arī jāizstāv sava drošība un jāpalūkojas uz mūsu militārajām ražotnēm. Latvijā ir ļoti daudz ražotāju, kas spēj izgatavot konkurētspējīgas lietas. Un kāpēc gan Latvijas ziedotāju nauda nepaliktu Latvijā?” saka Rūta Dimanta, labdarības fonda “Ziedot.lv” vadītāja.

Frontē nepieciešamo tehniku Latvijā ražo 11 uzņēmumos. Šoreiz Ukraina saņems Liepājā ražotos četrus skūterus un Ogres pusē ražotos deviņus kvadraciklus, kā arī tikpat daudz īpaši pielāgotas platformas, kuru kopējās izmaksas 323 148 eiro. “Šī partija tiks nodota piecām apakšvienībām, galvenokārt būs atbalsta platforma. Viņi nodarbosies ar ievainoto evakuāciju, ar apgādi – degvielas, munīcijas piegādāšanu frontes līnijai. Daļa kvadraciklu un platformu tiks norīkoti arī pretgaisa aizsardzības sistēmu uzstādīšanai,” norāda Uģis Svirido, uzņēmuma “LV-Teh” pārstāvis.

Palīdzības apjoms, ko Ukraina saņēmusi no Latvijas, ir 370 miljonus eiro vērts, sastāda vienu procentu no mūsu valsts iekšzemes kopprodukta. Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece: “Tikos ar Ukrainas aizsardzības ministru un bruņoto spēku pārstāvjiem. Viņi saka: “Jebkas, ko jūs sūtat, gan militārais atbalsts, gan civilais atbalsts, ir ļoti izšķirošs un vajadzīgs frontē. Tas ir ārkārtīgi nepieciešams. Tā nozīmi nav iespējams pārvērtēt.””

Ukrainas vēstnieks Latvijā uzsvēra ne tikai Latvijas ieguldījumu palīdzības nodrošināšanā, bet arī tās lomu Eiropas Savienības solidarizēšanā, bez kuras cīņa par Ukrainas brīvību būtu daudz grūtāka. Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko: “Eiropas solidaritāte nebija pašsaprotama, kā tas bija Baltijas valstīs, Polijā un Lielbritānijā. Vajadzēja parādīt šo paraugu un stingru nostāju.”

Latvija uzsākto atbalsta kursu Ukrainai turpinās līdz tās uzvarai. Turpinās arī fonda “Ziedot.lv” kampaņa “Labas ziņas”. Kā uzsver fonda vadītāja, katrs noziedotais eiro ir solis tuvāk ukraiņu uzvarai.