Latvijā prognozē neparasti agru meteoroloģiskās vasaras sākumu

Dažas dienas pēc aukstuma rekordiem Latvijā pamazām sāksies meteoroloģiskā vasara, liecina jaunākās laika prognozes.

Meteoroloģiskā vasara iestājas, ja diennakts vidējā gaisa temperatūra piecas dienas pēc kārtas ir +15 grādi vai augstāka, un tās sākums ir pirmā no šīm dienām.

Sagaidāms, ka jau šīs nedēļas otrajā pusē dažās novērojumu stacijās tiks reģistrēts meteoroloģiskās vasaras sākums, un pastāv liela iespēja, ka tā iestāsies arī valstī kopumā.

Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem meteoroloģiskā vasara parasti sākas jūnijā, bet 2018.gadā tā iestājās jau 9.maijā, atsevišķās novērojumu stacijās tās sākums bija no 7.maija līdz 25.maijam.

Globālās sasilšanas dēļ meteoroloģiskā vasara Latvijā vidēji sākas arvien agrāk un noslēdzas vēlāk. 1961.-1990.gadā vasaras vidējais garums bija 74 dienas, 1981.-2010.gadā tas pieauga līdz 85 dienām, bet 2018.gadā sasniedza pat 127 dienas.

Saskaņā ar pašreizējo "Global Forecast System" prognozi šīs nedēļas nogalē Latvijā pārsvarā saglabāsies sauss un saulains laiks, pūtīs lēns vējš. Naktīs gaisa temperatūra pazemināsies līdz +6..+12 grādiem, bet vietām, kur ilgstoši būs skaidrs laiks un bezvējš, termometra stabiņš noslīdēs līdz +2..+5 grādiem. Maksimālā gaisa temperatūra būs +19..+24 grādi, par dažiem grādiem mazāk piekrastē, vējam pūšot no jūras.

Iespējams, nākamās nedēļas sākumā Latviju sasniegs lietus mākoņi; varbūtējais nokrišņu daudzums gan nav gaidāms pietiekams, lai izbeigtu sausumu. Mākoņu ietekmē dažas dienas būs vēsākas, savukārt naktis kļūs mazliet siltākas, tādēļ diennakts vidējā gaisa temperatūra var saglabāties virs +15 grādiem.

Jau ziņots, ka 7.maijā sākās gada gaišākais ceturksnis jeb solārā vasara. Visgarākās dienas būs vasaras saulgriežos jeb Jāņos, kas iezīmēs solārās vasaras vidu un astronomiskās vasaras sākumu.Foto: Freepik; ilustratīvs