Latvijā lielākais gaisa piesārņojums pēdējo piecu gadu laikā

Laikapstākļi neveicina gaisa masu apmaiņu, kas arī palēnina gaisa piesārņojuma izkliedes ātrumu; Sahāras tuksneša smilšu un putekļu daļiņas pārvietojas uz Ziemeļeiropu pāri Latvijai – sliktai gaisa kvalitātei ir divi iemesli.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Monitoringa daļas vadītāja Iveta Indriksone saka: “Primārais avots ir apkure, auksts laiks - mēs visi apkurinām savas mājas, jo vairāk individuālā apkure sablīvētākā izvietojumā, lielāks piesārņojums šajā teritorijā.

Vienlīdz situāciju pasliktinājis bezvējš vai ļoti lēns vējš, piesārņojuma masas nevar iznest pa zemes virsmu un no apdzīvotām teritorijām.”

Pēdējā diennaktī gaisa kvalitātes indekss valsts rietumdaļā novērtēts kā ļoti slikts. Gaisa kvalitātes mērīšanas stacijā Liepājā piesārņojums tālu neatpalika no atzīmes – īpaši slikts. Kurzemes lielākajā pilsētā gaisa kvalitāte bija vēl sliktāka nekā Rīgā,

Iveta Indriksone: “Līdz šim šādas situācijas nav bijušas, protams, ir novērotas inversijas citos gados, tas nav nekas neparasts, tāda situācija kā šī sen nav novērota.” “Tiklīdz kā laikapstākļi uzlabosies, inversija pazudīs vai parādīsies vējš ar lielāku ātrumu; tā piesārņojums izkliedēsies,” tiek piebilsts.

Tiesa, te jāatzīmē, ka mērījumi Latvijā tiek veikti vien septiņās vietās. Šādos laikapstkāļos īpaši jāuzmanās cilvēkiem, kuriem rodas simptomi iekaisušām acīm, klepum, tāpat ieteicams mazāk nodarboties ar fiziskām aktivitātēm svaigā gaisā.

Tvaiki var izraisīt dažādas akūtas reakcijas, ilgtermiņā gaisa piesārņojums var radīt hroniskas saslimšanas. Katram individuāli jāizvērtē sava pašsajūta un jāzina sava slimība. Gaisa piesārņotības apstākļos vērtīgi ir sejas masku valkāt ārpus iekštelpām, atzīmē pulmonoloģe Madara Tirzīte. “Maskas kalpo kā papildu aizsargājošs faktors, jo tās daļēji aiztur gaisa piesārņojumu.”

Jāpiebilst, Latvija nav vienīgā valsts, kas cieš no cieto daļiņu piesārņojuma gaisā, ar tādiem pašiem un pat sliktākiem apstākļiem sadzīvo arī citās Eiropas valstīs. Tai skaitā Lietuvā, kur piesārņojuma līmenis ir augstāks nekā Latvijā. Savukārt, kā atzīmē laika ziņu moderators Toms Bricis, šodien virs Latvijas līs lietus kopā ar putekļiem no Sahāras tuksneša, kas iedzīvotājiem nebūs kaitīgs.  Foto: pixabay.com