Latvijā konstatēti divi inficēšanās gadījumi ar pērtiķu bakām

Jūnija pirmajā nedēļā pasaulē fiksēja 780 pērtiķu baku inficēšanās gadījumus, divus no tiem arī Latvijā. Atminoties pieredzi ar kovidu, jauna vīrusa parādīšanos cilvēki uztver saasinātāk. Pērtiķu baku slimība ir pavisam cits gadījums, jo pirmais inficēšanās gadījums bija pirms 52 gadiem Āfrikā. Līdz šim pasaulē ir bijuši lokāli uzliesmojumi, bet vismaz pagaidām to nevar nosaukt par epidēmiju.

Šobrīd Latvijā ir reģistrēti divi pērtiķu baku gadījumi, abi slimnieki inficējušies ārzemēs, slimības gaita norit viegli. Kā vēstīts ANO humanitāro lietu mājaslapā, šogad līdz jūnija sākumam inficējušies 1408 cilvēki un 66 slimnieki miruši - visi Āfrikas valstīs. Infektoloģe, profesore Ludmila Vīksna saka: “Ja mēs salīdzinām ar kovidu, gripu, masalām, tas nemaz nav bīstams, izplatās pamazām, ļoti ciešiem kontaktiem, bioloģiskiem šķidrumiem. Ja parādās izsitumi, tad tos nevajag aiztikt, pēc tam nevajag pirkstus bāzt mutē. Labāk pūslīšus neaiztikt.”

Pasaulē ir pieejama vakcīna pret pērtiķu bakām. Tā spēj mazināt saslimšanas simptomus, ja inficēšanās jau ir notikusi. Inkubācijas periods, līdz parādās simptomi, var sasniegt pat divas nedēļas. Taču to, vai vakcīna ir nepieciešama, var izvērtēt tikai mediķi. Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska: “To, vai Latvijā ir ievestas vakcīnas, nevaru pateikt, iespējams, nē, jo visām Eiropas Savienības valstīm nodrošina Eiropas komisija, process, kā notiek Covid-19 vakcīnām!”

Līdz šim lielākais pērtiķu baku uzliesmojums fiksēts 6. jūnijā Lielbritānijā, kad vienā dienā konstatēti 77 gadījumi. Iepriekš lielākais uzliesmojums bija Amerikas Savienotajās Valstīs pirms 19 gadiem, toreiz saslima 47 cilvēki. Dace Zavadska: “Uzliesmojums un veselībai nodarītais kaitējums un infekcionazitāte nebūs tik liela ar kovida vīrusu, nav tik bīstama kā ar bakām.”

Nāves gadījumi ir, bet ļoti reti - ReTV saka infektoloģe Ludmila Vīksna. Atbildot uz jautājumu, vai iespējams, ka parādīsies vēl kādi jauni vīrusi, infektoloģe atbild pozitīvi. Infektoloģija attīstās, daudzi runā par klimata pārveidošanos, līdz ar to teritorijas pārveidojas. Kur nav bijis ūdens, tur ir ūdens. Dzīvnieki iet bojā. Vīrusam vajag kādu vietu, kur dzīvot.”

Galvenie pērtiķu baku saslimšanas simptomi ir temperatūras paaugstināšanās līdz 38 vai 39 grādiem, stipras galvassāpes, muguras sāpes, izsitumi, kas var rasties arī uz plaukstām un pēdām. Pērtiķu bakām radies tāds nosaukums, jo virusologi pirmo reizi to konstatēja tieši šiem dzīvniekiem.   


Foto: Freepik